A Wemos D1 mini egy rendkívül sokoldalú, WiFi-képes eszköz, amely az ESP8266 chippet használja, és kompatibilis a Tasmota firmware-rel. Ennek köszönhetően natív támogatást nyújt a Domoticz adatcsere számára az MQTT szerveren keresztül. Ez az alaplap könnyedén csatlakoztatható egy DHT22 típusú pára- és hőmérsékletmérő szenzorhoz, és a modelltől függően USB mini vagy USB C csatlakozású tápegységgel működtethető.

A DHT22 mérőmodulból kapható kifejezetten D1 minihez való változat!

DHT22_also_3d.PNG DHT22_fedel_3d.PNG  

Berakható bármilyen kissebb jól szelőző dobozba, vagy 3D nyomtatóval printelhető dobozba, letőltehő file: DHT22_also.stl és DHT22_fedel.stl

 Első lépés

DHT22_1_lepes.jpg

A csomagból a rövid tüskés lábakra lesz szükségünk ezeket a hoszzú tüskékkel lefele forraszuk be az alap lapra.

 

Második lépés

DHT22_2_lepes.jpg

 

Harmadik lépés

DHT22_3_lepes.jpg

A D1 Mini alaplapokhoz rövid tüskés csatlakozókra lesz szükségünk, amelyek felfelé mutatnak. Ezeket a csatlakozókat érdemes előzetesen összeszerelni a forrasztás megkönnyítése érdekében. Ezáltal könnyebben tudjuk majd forrasztani az alkatrészeket a megfelelő helyekre.

 

Negyedik lépés

DHT22_4_lepes.jpg

Forraszuk be a D1 mini alap lap tüskesort is.

 

Ötödik lépés

DHT22_5_lepes.jpg

A kész összeforrasztott egységet először az alsó dobozfélbe csusztassuk be

 

Hatodik lépés

DHT22_6_lepes.jpg

A felső dobozt finoman, de határozottan illesszük rá a megszerelt alsó részre. Fontos, hogy szorosan illeszkedjenek egymáshoz, így ragasztás nélkül is stabilan maradnak egyben. Az illesztéshez némi erő gyakorlása szükséges, azonban ügyeljünk arra, hogy ne gyakoroljunk túl nagy nyomást, hogy elkerüljük a sérüléseket vagy a mérőegység károsodását. A megfelelő sorrend és óvatosság segít abban, hogy biztonságosan összeillesszük a két részt.

 

Hetedik lépés

Ezt követően egy micro USSB vezetékkel a számítogéphez kell kapcsolni az eszközt.

Crome böngészővel megnyitni a https://tasmota.github.io/install/ oldalt és ott nem az alapértelmezett hanem a legördülő listábol kiválasztott Tasmota Sensor (Developer részben) kell állítani.

tasmota_install_1.jpg

A következő párbeszéd ablaknál install

tasmota_install_2.JPG

A következő párbeszéd ablaknál javasolt a "erese devices" azaz az eszköz törlése, ha esetleg már volt valami teleptve rá szabaduljon fel a tárterűlet.

tasmota_install_3.JPG

Ha sikeres volt a telepítés léphetünk tovább a wifi konfigurációra

tasmota_install_4.JPG

Wifi konfigurációnál értelem szerűen vállaszuk ki a kivánt hálózatot, írjuk be a megfelelő jelszót

tasmota_install_5.JPG

Sikeres kapcsolodást követően továbbléphetünk az eszköz saját webfelűletére a további beállításokhoz

tasmota_install_6.JPG

Az eszköz webfelűletén megkezdhetjük a beállításokat

tasmota_install_7.JPG

Elsőként nevezzük át az eszközt, hogy későbiekben jól megkülönboztethető legyen, ezt a "Configure Other" menűnél kezdjük. "Device Name (Tasmota)" modosítjuk számunkra megfelelőre, pl. 1_D1_mini_DHT22 -re. A legegyszerűbb ha "Template" érteket adunk az alábiak szerint:

{"NAME":"DHT22_D1","GPIO":[1,1,1216,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1],"FLAG":0,"BASE":18}

A következő legyen a wifi, hogy a routerűnk DHCP listájában könnyen megtaláljuk az eszközt, a "Configure WiFi" menüpont alatt csak a "Hostname" mezőt módosítsuk pl. 1_D1_mini_DHT22 -re

dht22_wifi_setup.png

 

A "Configure MQTT" menü pont alatt álítsuk be az MQTT szerverün elérésének címét (Host), ez általában a 192.168.1.1 a többi maradhat alap, esetleg ha külön figyelemmel akarjuk kisérni az adatforgalmat az MQTT szerveren akkor érdemes a "Topic" nevét is módosítaani pl. 1_D1_mini_DHT22 -re

tasmota_install_11.JPG

Az utolsó beállítás a Domoticz-ban előzetesen létrehozott virtuális eszköz ID-nek beírása, hogy az MQTT szerveren keresztűl tudja frissiteni a mért adatokat. A "Configure Domoticz" menüpontnál a "Sensor idx 1 Temp,Hum" mezőhöz kell a megfelelő ID-t rögziteni.

dht22_domoticz_setup.png

 

Ha minden jól sikerűlt akkor ettől fogva folyamatosan frissül majd a Domoticz hömérőnk adata.