A Wemos D1 mini egy nagyon sokoldalú ESP8266 chip wifi képes eszköz, ami kompatibilis a Tasmota firmware-vel így natív támogatása van a MQTT szerveren keresztüli Domoticz adatcserének.
Sok helyről beszrezhető olcsó kis modul, pl. https://www.hestore.hu/prod_10037901.html vagy nagyobb tételben https://www.aliexpress.com/item/1005005605383302.html.
A hőmérőhöz szükség van még egy DS18B20 hőmérő szenzorra, mi a tokozot kivitelét javasoljuk, pl. https://www.aliexpress.com/item/1005004749824945.html, ehhez készítettünk házat is ill ennek hiányában egy egyszerű kis méretű szerelődobozban is elhelyezhető.
És szükséges még egy 47 kohm ellenállás.
Doboz lehet egy kis méretű általános villanyszerelési doboz, vagy letőlthető az általunk készített 3D nyomtatóval eéőállítható doboz.
Itt letőlthető a z stl file:
Homero_1_test.stl
Homero_1_fedo.stl
Az összeszerelés a következő lépásekből áll (lehet máshogy is nekünk így tünt célszerűnek):
1. Az ellenállást befüzzük a 3.3 v és a D5 furatba.
2. Ha az általunk készített dobozba kerűl akkor 90mm -nél kell levágni a hőmérő vezetékét a vádőkupak felső végétől, majd kb. 35 mm le kell blankolni a kűlső szigetelést, és 2mm a vezetékek végéből a beforrasztáshoz.
3. A piros vezeték az ellenálláslába mellé a 3.3v furatba, a sárga a D5 furatba az ellenállás másik lába mellé, a fekete a túloldali GBD (föld) furatba, forrasztandó.
4. Ezt követően egy micro USSB vezetékkel a számítogéphez kell kapcsolni az eszközt.
5. Crome böngészővel megnyitni a https://tasmota.github.io/install/ oldalt és ott nem az alapértelmezett hanem a legördülő listábol kiválasztott Tasmota Sensor (Developer részben) kell állítani.
6. A következő párbeszéd ablaknál install
7. A következő párbeszéd ablaknál javasolt a "erese devices" azaz az eszköz törlése, ha esetleg már volt valami teleptve rá szabaduljon fel a tárterűlet.
8. Ha sikeres volt a telepítés léphetünk tovább a wifi konfigurációra
9. Wifi konfigurációnál értelem szerűen vállaszuk ki a kivánt hálózatot, írjuk be a megfelelő jelszót
10. sikeres kapcsolodást követően továbbléphetünk az eszköz saját webfelűletére a további beállításokhoz
11. az eszköz webfelűletén megkezdhetjük a beállításokat
12. Elsőként nevezzük át az eszközt, hogy későbiekben jól megkülönboztethető legyen, ezt a "Configure Other" menűnél kezdjük. "Device Name (Tasmota)" modosítjuk számunkra megfelelőre, pl. 1_D1_mini_DS18B20 -re
13. A következő legyen a wifi, hogy a routerűnk DHCP listájában könnyen megtaláljuk az eszközt, a "Configure WiFi" menüpont alatt csak a "Hostname" mezőt módosítsuk pl. 1_D1_mini_DS18B20 -re
14. Ezt követően a "Configure Template" menüpontban állítsuk át a "Based on" értéket Generic (18) -ra
15. A "Configure MQTT" menü pont alatt álítsuk be az MQTT szerverün elérésének címét (Host), ez általában a 192.168.1.1 a többi maradhat alap, esetleg ha külön figyelemmel akarjuk kisérni az adatforgalmat az MQTT szerveren akkor érdemes a "Topic" nevét is módosítaani pl. 1_D1_mini_DS18B20 -ra
16. Az utolsó beállítás a Domoticz-ban előzetesen létrehozott virtuális eszköz ID-nek beírása, hogy az MQTT szerveren keresztűl tudja frissiteni a mért adatokat. A "Configure Domoticz" menüpontnál a "Sensor idx 1 Temp" mezőhöz kell a megfelelő ID-t rögziteni.
Ha minden jól sikerűlt akkor ettől fogva folyamatosan frissül majd a Domoticz hömérőnk adata.