Miért NEM érdemes tovább halasztania a csatlakozást?

Az internet megváltoztatta az ember életét: lehetővé teszi, hogy legyőzzük a korábban csak drágán és nagy erőfeszítésekkel legyőzhető távolságokat, amik ismerőseinktől, családunktól elválasztottak. De jelentősen megkönnyíti vásárlásainkat, akárcsak a banki tranzakcióinkat, a csekkek befizetését vagy az olyan hivatalos elintéznivalókat, mint az adóbevallás. Ma már elég felkeresni a megfelelő weboldalakat és kattintani néhányat az egérrel: nincs sorban állás, nincsenek türelmetlen alkalmazottak, a felszabaduló idő pedig felbecsülhetetlen, akár munkára, akár pihenésre fordítjuk.

De nemcsak a kommunikációt segíti minden korábbinál jobban és nemcsak hétköznapi, időigényes és fárasztó tevékenységeinket könnyíti meg és gyorsítja fel; az internet új dimenziót ad a demokráciának is. Egyrészt lehetővé teszi, hogy a hagyományos médiák mellett új vagy civil forrásokból is tájékozódhassunk - a korábbiaknál sokkal kisebb késéssel - az eseményekről, és így árnyaltabb véleményt formálhassunk a művészetről, a politikáról, és általában az életünkről. Másrészt arra is lehetőséget ad, hogy ezt a véleményt megosszuk másokkal, szélesebbé és kiegyensúlyozottabbá téve a szólásszabadságot.

Ha pedig pihenni vágyik az internetező, szórakozási lehetőségek végtelen lehetőségéből választhat: játszhat, beszélgethet kedvenc hobbijáról hozzá hasonló emberekkel, utánajárhat, mi történt ismerőseivel és kedvenc celebeivel, tévét és videót nézhet, zenét hallgathat. És ne feled, az internet sosem egyirányú, mint a tévé vagy a rádió. Mindezeket nemcsak passzívan élvezheted, de készíthetsz is: oldalt alapíthatsz ritka hobbidnak, hogy megtaláld és összegyűjtsd a hasonszőrűeket, megmutathatod ismerőseidnek (vagy akár az egész világnak) kedvenc videóid, dalaid, és akár naplódban számolhatsz be kalandjaidról, nyaralásodról, kellemetlen főnöködről.

És végül lehetövé teszi, hogy tanuljunk, munkát keressünk vagy végezzünk anélkül, hogy ki kellene tennünk a lábunkat otthonról.

 

Miért nem elég a lassú internet? Miért kell szélessáv?

A válasz egyszerű: minél sokrétűbb az internet kínálata lehetőségek tárháza, annál nagyobb sávszélességet is igényel a kihasználásuk. Ahhoz, hogy egy távoli számítógépről (az internet térben elszórt számítógépek kapcsolata) élvezhető minőségben nézhessen egy videót, nagy mennyiségű adatot kell folyamatosan letöltenie onnan. Mivel az interneten nagyjából úgy áramolnak az adatok, ahogy egy vezetékben a víz, ha szökőkutat akarunk a kertünkbe, nagy átmérőjű csőre van szükségünk.

 

Mit nevezünk szélessávú internet kapcsolatnak?

A szélessávú internet kapcsolatok közös jellemzője, hogy az adatátviteli sebességük a hagyományos, telefonos kapcsolódási mód (analóg: max.: 56 kbps ISDN: 64 kbps, ISDN2 (multilink): 128 kbps) többszöröse is lehet. Ráadásul szinte mindegyikből választhatunk magunknak különféle sebességű verziókat, igényeink szerint. Manapság leggyakrabban, ha szélessávú internetkapcsolatról beszélünk, akkor az ADSL, a kábeltévé, és a mikrohullám internetkapcsolatokról hallhatunk a legtöbbet, noha már ma is működőképes kapcsolat valósulhat meg elektromos vezetéken vagy akár gázvezetéken is. A jelenlegi hivatalos definíció szerint szélessávnak tekinthető az az internet kapcsolat, amely minimum 256 kbps letöltési sebességet biztosít a szolgáltatótól az egyéni előfizető irányába.

A szélessávú internetet használók aránya 2005 óta dinamikusan növekszik, 2007-re például már a magyar háztartások kb. 20-25%-ában volt internet hozzáférés, nagyrészt ADSL, illetve kisebb arányban kábeles. Ugyanakkor a növekedés korántsem biztató, összehasonlítva az európai átlaggal, ahol nálunk sokkal többen részesedhetnek az információs társadalom áldásaiból.

 

Melyek a legelterjedtebb szélessávú technológiák Magyarországon?

A hazánkban jelenleg leginkább elterjedt szélessávú internetelérési technológiák az ADSL, a kábeltelevíziós hálózaton történő adatátvitel, a mikrohullámú kapcsolat, valamint a mobil alapú technológiák.

A szélessávú DSL technológiák közül hazánkban a legelterjedtebb az ADSL szabvány. 
Az ADSL a távközlési telefonos hálózatokon keresztül elérhető szélessávú DSL technológiák egyik legelterjedtebb szabványa. A betűösszetétel az Asymmetric Digital Subscriber Line, azaz az aszimmetrikus digitális előfizetői vonal kifejezés rövidítése. Az ADSL gyors elterjedése annak köszönhető, hogy ezzel a műszaki megoldással a már meglévő rézdrót-alapú távközlő hálózatok tehetők alkalmassá a szélessávú adatátvitelre. Vagyis az ADSL hozzáférés szintén telefonvonalon valósul meg, ugyanakkor a betárcsázós csatlakozással ellentétben állandó kapcsolatot létesít az internettel, a szolgáltatás pedig a legtöbb hazai internetszolgáltatónál átalány díjazással is igénybe vehető.

 

Bővebben az adatátviteli sebességről

Magyarországon az ADSL két szabványa, a G.dmt, illetve a G.lite (G.lite: olcsóbb telepítésű, nagyobb hatótávolságú, de kisebb sávszélességű) technológiák kaptak szerepet. A rendszer a beszédcsatorna mellett (ebből a közönséges telefonhálózatban egy van, ISDN-hálózatban kettő) frekvencia-szétválasztással további két csatornát tart fenn: az egyiket adatfeltöltésre, a másikat adatletöltésre. Ez az ADSL technológia jelenleg már akár 18 Mbit/s letöltési, és akár 1 Mbit/s feltöltési sebességet tud kínálni.

 

Érdemes tudni

  • A szélessávú ADSL szolgáltatást ma már nem csak abban az esetben tudjuk igénybe venni, ha rendelkezünk vezetékes telefonvonal-előfizetéssel, vagy ha az internet-hozzáféréssel együtt ez utóbbit is megvásároljuk, hiszen választhatunk olyan csomagot, amelyben nem szükséges külön fizetni a telefonelőfizetésért. Figyelni kell arra azonban, hogy a legtöbb szolgáltatónál az ADSL előfizetéseknél az internetszolgáltatás átalánydíján (vagy esetleges forgalmi díjain) felül egy telefonvonal előfizetési díját is vállalnunk kell.
  • Annak ellenére, hogy általában az ADSL, illetve a vezetékes telefonszolgáltatás egy vonalon fut, a két funkciót egyszerre is használhatjuk. A betárcsázós internetkapcsolattal ellentétben tehát nem kell választanunk a telefonálás és a világhálón történő böngészés között.
  • ADSL esetében az internetkapcsolat a webböngésző vagy a levelezőprogram elindításával épül fel. A számítógép és az internet közti kapcsolat azonban bármikor megszakítható.
  • ADSL esetében számítógépünk minden internetre történő bejelentkezéskor új IP-címet kap, (kivételt képez ez alól a fix IP címmel megrendelt szolgáltatás), Minden internetkapcsolat esetén javasolt a tűzfal használata , amely nagymértékben javíthatja a biztonságos internetkapcsolatot.

 

Előnyök és hátrányok

Más szélessávú technológiákhoz viszonyítva az ADSL előnye, hogy az adott előfizetéshez tartozó sávszélesség nagyobb stabilitással érhető el a felhasználó számára, ugyanis az előfizetők független egyedi pontokként kapcsolódnak a gerinchálózathoz. Így az internethasználat telítettebb időszakaiban sem csökken az elérhető sávszélesség.

Ugyanakkor az ADSL hátránya, hogy a technológia a helyi telefonközpontok mindössze 5 kilométeres körzetében alkalmazható, az ezen kívül eső területeken a szolgáltatás kiépítése általában nem gazdaságos, vagy csak kisebb sávszélességen valósítható meg.

A kábeltelevíziós internethozzáférés a visszirányúsított - azaz kétirányú adatkommunikációra alkalmassá tett - kábelhálózatokon keresztül érhető el.

A magyar kábeltelevíziós penetráció nemzetközi összehasonlításban viszonylag magasnak tekinthető: jelenleg a hazai háztartások 56 százalékában van bekötve kábeltelevíziós szolgáltatás. A kábelhálózaton történő szélessávú internet-hozzáférések kiépítése 1999-ben indult meg, azóta az ADSL után a második leggyakoribb szélessávú elérési fajtává nőtte ki magát.

A kábelhálózaton történő szélessávú internet-szolgáltatás a visszirányúsított, azaz kétirányú adatkommunikációra alkalmassá tett, kábeltelevíziós hálózatokon keresztül valósulhat meg. Így a meglévő kábeltelevíziós hálózatok viszonylag gyorsan és olcsón alkalmassá tehetőek az internetezésre: a szolgáltatás megindításához "mindössze" a hálózat kétirányúsítását és csillagpontosítását kell megoldani.

A kábeltelevíziós hálózaton megvalósuló internet-hozzáférés állandó és azonnali kapcsolatot biztosít a világhálóval, elszámolása átalánydíjazással történik, azonban jelenleg már a legnagyobb kábeltelevíziós internetszolgáltatók meghatároztak egy az igényelt sávszélességhez igazodó maximális havi adatforgalmat, ennek elérése után pedig korlátozzák a letöltési sebességet.

 

Érdemes tudni

  • Kábeltelevíziós hálózaton keresztül megvalósuló internetkapcsolat a számítógép bekapcsolásakor automatikusan felépül, és mindaddig aktív marad, amíg a gép be van kapcsolva. A hálózati kapcsolatot csakis úgy szakíthatjuk meg, ha letiltjuk a hálózati csatoló hardvert, vagy kihúzzuk az internetkábelt a számítógépből.
  • Kábeltelevíziós hálózatú internetkapcsolatnál az egyes számítógépekhez tartozó IP-címek általában ritkán cserélődnek. Így a viszonylag hosszú ideig fixnek tekinthető IP-cím könnyebbé teszi az adott számítógép beazonosítását.

 

Előnyök és hátrányok

A kábeltelevíziós hálózaton futó internet-kapcsolat előnye, hogy ebben az esetben a helyi központtól való távolság kevésbé jelent elérési korlátot, illetve az ADSL-hez viszonyítva igen magas, maximálisan akár 120 Mbit/s-os adatátviteli sebesség is elérhető. A kábeltelevíziós kapcsolatban szintén előny, hogy a telefon előfizetés díját nem kell megfizetni.

Hátránya ugyanakkor, hogy a felhasználók nem független egyedi pontokként kapcsolódnak a gerinchálózathoz, hanem az egyes alközpontokra csatlakozva, sorba kötve, azaz megosztottan használják a hálózatot. Így csúcsidőben csökkenhet az egy előfizető által elérhető sávszélesség.

A mikrohullámú technológia a hagyományos vezetékes kapcsolat helyett az elektromágneses hullámokat használja az adatok továbbítására, legelterjedtebb formája a WiFi. A beltéri használat mellett Magyarországon a WiFi már szerepet játszik a közterületeken és közintézményekben a helyfüggetlen szélessávú kommunikáció megteremtésében (hot spot), és a távoli, fejletlen, üzletileg kevéssé vonzó területek szélessávú kiszolgálásában.

A harmadik generációs (3G) mobilkommunikáció alapját jelentő nagykiterjedésű vezeték nélküli eléréssel párhuzamosan kifejlesztették annak kis kiterjedésű változatát is, amely a szabaddá tett rádiófrekvencia-tartományokban vezeték nélküli helyi hálózatok formájában működik. Az ilyen, ún. WLAN-alapú megoldásokat, leggyakrabban létező szélessávú hozzáférések kiterjesztésére vagy megosztására alkalmazzák, illetve olyan intézményekben, szolgáltató egységekben (pl. repterek, pályaudvarok, szállodák, bevásárlóközpontok), ahol egyébként nincs vezetékes szélessávú elérés.

Szélessávú internetkapcsolat a hagyományos vezetékes elérés helyett/mellett elektromágneses hullámok (mikrohullámok) révén is megvalósítható. Az ilyen kapcsolat alapja egy olyan rádiófrekvenciás összeköttetésen alapuló vezeték nélküli helyi hálózat (WLAN - wireless local area network), amelynek legalább egy szegmense elektromágneses hullámokat használ adatok küldésére és fogadására.

A WLAN technológiák Magyarországon és nemzetközileg is legelterjedtebb formája, a Wi-Fi (Wireless Fidelity - vezeték nélküli minőség), amelynek elsődleges haszonélvezői természetesen a hordozható számítógépekkel és kézi eszközökkel rendelkezők. Wi-Fi esetében az adatokat a helyi hálózatra csatlakozók egy adatszóró "forrópontból" (HotSpot ) kapják. Egyszeri bejelentkezés után az adott hálózat bármelyik "forróponton", vagyis kapcsolódási ponton keresztül használható.

 

Bővebben az adatátviteli sebességről

A Wi-Fi 100-200 méteres körzetben 11 Mbit/s (Az IEEE 802.11b esetén) adatátviteli sebességet a 802.11a/g esetén pedig 54 Mbit/s sebességet tesz lehetővé. A kábelmodemes csatlakozáshoz hasonlóan állandó és azonnali kapcsolatot biztosít a világhálóval.

A Wi-Fi-hez hasonlóan forrópontokra alapozott szélessávú adatkommunikációs helyi hálózat a WiMAX is, amelynek maximális hatótávolsága a jelenlegi kísérletek alapján az 50 kilométert is elérheti és a maximális adatátviteli sebessége akár 70 Mbit/s is lehet, sőt a 3G-hez hasonló mobilkapcsolat biztosítására is alkalmas, igaz, csak behatárolt körzetekben.

 

Érdemes tudni

  • Egyes intézmények, szolgáltató egységek (pl. repterek, pályaudvarok, szállodák, bevásárlóközpontok stb.) a vezeték nélküli mikrohullámú szélessávú hozzáférés kiépítését egyre inkább a versenyelőny megszerzésére használják. Szolgáltatásaik ezen a téren történő bővítésével igyekeznek vonzóbbá válni ügyfeleik, felhasználóik számára. A magyarországi HotSpot lelőhelyek legteljesebb, cím alapján kereshető adatbázisát a http://www.hotspotter.hu/hu weboldalon találjuk.
  • Wi-Fi kapcsolat létesítéséhez mindössze egy erre alkalmas kártyát kell a számítógépünkhöz csatlakoztatni, sőt sokszor már ezt sem, ugyanis a vezeték nélküli mikrohullámú kapcsolat létesítésére alkalmas eszközök legújabb modelljei, ezt már gyárilag tartalmazzák.
  • Az európai nagyvárosok közül Amsterdam kapott elsőként teljes körű Wi-Fi lefedettséget.

 

Előnyök és hátrányok

A mikrohullámú hálózatok egyértelmű előnye, hogy megfelelő eszközök (pl. laptop, mobiltelefon stb.) segítségével megszünteti az internetezés helyhez kötöttségét. Egyszerű és könnyen használható lehetőséget biztosít az internetelérés helyi kiépítésére például intézmények, szolgáltató egységek (repterek, szállodák, kávézók stb.) esetében. Szintén előnye ezen kapcsolatoknak, hogy nem szükséges megfizetni a telefon előfizetési díjakat, mint például az ADSL kapcsolat esetében.

A mikrohullámú internethálózatok hátránya ugyanakkor, hogy hatótávolságuk igen korlátozott, csupán néhány száz méter. Ebből kifolyólag leginkább egy már létező szélessávú hozzáférés kiterjesztésére használják: a WLAN egyik tipikus felhasználása például egy DSL vagy kábelmodemes kapcsolat megosztása a lakóházban vagy az irodában levő több számítógép között.

 

Bővebben az adatátviteli sebességről

A Wi-Fi 100-200 méteres körzetben 11 Mbit/s (Az IEEE 802.11b esetén) adatátviteli sebességet a 802.11a/g esetén pedig 54 Mbit/s sebességet tesz lehetővé. A kábelmodemes csatlakozáshoz hasonlóan állandó és azonnali kapcsolatot biztosít a világhálóval.

A Wi-Fi-hez hasonlóan forrópontokra alapozott szélessávú adatkommunikációs helyi hálózat a WiMAX is, amelynek maximális hatótávolsága a jelenlegi kísérletek alapján az 50 kilométert is elérheti és a maximális adatátviteli sebessége akár 70 Mbit/s is lehet, sőt a 3G-hez hasonló mobilkapcsolat biztosítására is alkalmas, igaz, csak behatárolt körzetekben.

A mobil alapú technológiák szintén lehetővé teszik a digitális adatátvitelt, így az internet használatát is. Az utóbbi időben ezen a területen az UMTS rendszer (a HSDPA) jelentette a legnagyobb áttörést, amelynek köszönhetően, álló végpont esetében már akár 2 Mbit/s sávszélességet is el lehet érni, immár az ország több mint 40%-nyi területén.

A mobiltechnológia rohamos tempóban fejlődik. A második generációs (2G), csupán hangátvitelre lehetőséget adó rendszerek adatátvitelre történő kiterjesztés előbb megnyitotta az utat a közepes sebességű 2.5G szolgáltatások bevezetése előtt, majd kifejlesztették a nagysebességű 3G majd a 4G rendszert, amely ezen a területen az utóbbi idők legnagyobb áttörését hozta. 

A mobilkommunikáció alapja a digitális beszédátvitelre épülő második generációs (2G) technológia, amelyre a hagyományos GSM hálózatok épülnek. A 2G esetében a közvetítendő elsődleges tartalom az emberi hang. A mobilozás robbanásszerű terjedésével, valamint ezzel párhuzamosan az internetezés elterjedésével azonban új igények merültek fel a felhasználók részéről, amelyek elsősorban mobiltelefon és az internetet lehetőségeinek együttes kihasználására irányultak. Ennek realizálásához a mobil technológia továbbfejlesztésére volt szükség.

Ennek első lépcsője a GPRS (General Packet Radio Service, azaz általános csomagkapcsolt rádiószolgáltatás), amelynek működési elve, hogy a rendszer az adatot több részre (csomagokra) bontja, ezeket továbbítja a GSM-hálózaton keresztül, majd a célállomáson összerakja. A GPRS tehát nagyobb mennyiségű adat megnövelt sebességű átvitelét teszi lehetővé, vagyis lényegében a mobilos internetezést.


Bővebben az adatátviteli sebességről

A GPRS mérföldkőnek számít a GSM hálózatok fejlődésében, amely megnyitotta az utat előbb a közepes sebességű (maximum 171,2 kbit/s) 2.5G szolgáltatások előtt (már jó minőségben lehet színes álló- és 10-12 másodperces mozgóképeket cserélni, online játékokat játszani stb.), majd a nagysebességű harmadik generációs mobilkommunikációs (3G) rendszerek számára.

Ez utóbbiak alapja az UMTS ( Universal Mobile Telephone Service , azaz egyetemes mobiltelefon-szolgáltatás), amely nagy kiterjedésű, kétirányú rádióösszeköttetést jelent, és ebből fakadóan lényegesen nagyobb adattömegek átvitelét teszi lehetővé. Az UMTS-ről bővebben az umts.lap.hu weboldalon tájékozódhatunk.

Az UMTS jelenleg a mozgásban lévő végpontok esetén, gyalogos közlekedésnél 384 kbit/s, gépjárművel történő haladás közben legalább 144 kbit/s, álló végpont esetében pedig akár 2 Mbit/s adatátviteli sebességet biztosít.

Az UMTS a jelenleg fejlesztés alatt álló HSPDA (High Speed Packet Data Access - nagy sebességű adatcsomag elérés) kiegészítés révén, álló helyzetű végpont számára akár 10 Mbit/s adatátviteli sebességet is biztosíthat. A már bevezetett, több szolgáltatónál is előfizethető HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) 14,4 Mbit/s, a HSUPA (High Speed Uplink Packet Access) 5,75 Mbit/s adatátviteli sebességű.

A 3G rendszerek tökéletesítésével párhuzamosan azonban már zajlanak a 4G mobilrendszerek kutatásai, főként a Távol-Keleten. Ezek révén 100 Mbit/s sebességig terjedő, mozgásban levő adatátvitelt is támogató rendszereket igyekeznek megvalósítani, míg állóhelyzetben 1 Gbit/s sebességű összeköttetésekkel kísérleteznek. E rendszerek bevezetése azonban Európában 10 éves távlaton belül, az UMTS rendszerek beruházásainak megtérüléséig nem várható.

 

Érdemes tudni

  • Az UMTS technológia segítségével a mobil internetezésre alkalmas készülékek egy időben több típusú adatforgalmat is bonyolíthatnak párhuzamosan. Így például zeneszámok letöltése közben nyugodtan beszélgethetünk vagy akár videófonálhatunk anélkül, hogy a letöltés megszakadna. Online nézhetünk filmet vagy televízióadást, sőt magunk is sugározhatunk műsort vagy élő közvetítést.
  • A 3G-s rendszerek a kommunikáció és a szórakozás mellett olyan hasznos szolgáltatásokra is alkalmassá teszik mobilunkat, mint az online útvonalajánló vagy az idegenvezető szolgáltatás, amely automatikusan meghatározza, hogy éppen hol vagyunk, és rendelkezésünkre bocsátja a közelben található nevezetességek információit, a hozzá kapcsolódó előre elkészített képeket, videókat, leírásokat.
  • Európában 2002-ben helyezték üzembe az első kereskedelmi UMTS szolgáltatást Angliában, jelenleg pedig már 25 országban vezették be a technológiát, köztük Magyarországon is. Hazánkban mindegyik nagy mobilszolgáltató rendelkezik 3G szolgáltatással, átlagban az ország 40%-án már van HSDPA lefedettség.

 

Előnyök és hátrányok

A szélessávú mobil technológiák előnye, hogy a felhasználók mozgás közben is igénybe vehetik az internet szolgáltatásait: böngészhetnek a weben, e-mailezhetnek, beléphetnek a céges intranetre stb. Másrészt a mobiltelefonálásnál megszokott idő alapú számlázással szemben az adatátvitel díjazása gazdaságosabb, hiszen csak a ténylegesen forgalmazott adatmennyiség után fizetünk, amely azonban még mindig jelentősen drágább egy fix telepítésű internetszolgáltatással szemben.

A mobil internetezés hátránya ugyanakkor, hogy valóban nagy sávszélességű internetkapcsolat csak álló végpontok esetében érhető el, mozgás közben az adatátviteli sebesség lényegesen csökkenhet.

 

Egyéb szélessávú techniológiák

Az áramhálózaton keresztüli internethozzáférés (PLC - Power Line Communication) ma már nem egy szürreális elképzelés, Európában több országban szakosodtak erre cégek, de már hazánkban is van olyan vállalkozás, amely elektromos hálózaton (elsősorban épületen belül) nyújt internethozzáférést. BiG - Broadband in Gas, azaz a gázvezetéken történő szélessávú adatátvitel is előfordul.

Szintén elterjedt a bérelt vonali internethozzáférés, amely az egyik legkorábbi és legmegbízhatóbb szélessávú technológiák egyike, azonban kiépítési költségei miatt elsősorban cégek és intézmények szélessávú hozzáféréseinek egyike. Azonban ma már az sem ritka, elsősorban új építésű lakóingatlanok esetén, hogy az épületbe a szélessávú kapcsolat "bérelt vonalon" érkezik és épületen belül a kábeltévé-, telefon-, vagy elektromos hálózaton keresztül kerül szétosztásra a lakások között.

Szintén terjedőben van a műholdas szélessávú internetkapcsolat, amely azonban a legtöbb esetben sajnos csak a letöltési sebességet tudja szélessávú kapcsolattá alakítani és így a legtöbb esetben a feltöltéshez (pl. e-mail elküldése) szükség van még egy egyéb internetkapcsolatra (pl. dial-up). Létezik azonban kétirányú műholdas internetkapcsolat is, azonban ezen kapcsolatok díjai manapság még a lakossági felhasználók számára nem megfizethetőek.

 

Mennyibe kerül ma Magyarországon a szélessávú internet-előfizetés?

Az elmúlt években a szélessávú internet-hozzáférés díjai folyamatosan csökkenő tendenciát mutatnak. Ma már az alapszintű szélessávú kapcsolathoz (pl. az 1-2 Mbit/s sebesség) 2-3000 Ft-os havidíj ellenében juthatunk hozzá.

A használt technológiától, a sávszélesség nagyságától, a szolgáltatás minőségétől és tartalmától, a hűségnyilatkozat időtartamától, az előfizető jogi státuszától (magánszemély vagy cég), valamint az előfizetés használóinak számától függően azonban a díjak viszonylag széles skálán mozoghatnak.

A szélessávú kapcsolat tartozékainak (pl. modem, kábel stb.), illetve telepítésének költségeit a szolgáltatók általánosságban 1-2 éves hűségnyilatkozat aláírása esetén elengedik. (Ha az ezzel járó feltételeket nem vállaljuk, akkor bekötéskor néhány ezer forintos egyszeri díjjal kell számolnunk.)

A lakhelyünkön, illetve munkahelyünkön elérhető szolgáltatók konkrét ajánlatairól és árairól részletesebben a Szolgáltatáskereső segítségével tájékozódhatunk.


Milyen infrastrukturális beruházások szükségesek még a szélessávú internet-hozzáférés használatához? Milyen egyéb költségek merülhetnek fel?

A szélessávú internetezéshez - a közvetlenül a kapcsolódáshoz szükséges eszközökön (modem, aktív hálózati kapcsolat stb.) kívül - mindössze egy közepes teljesítményű számítógépre van szükségünk. Ma már a használt számítógépek nagy része is alkalmas internetezésre. Egyéb beruházást a világháló szélessávú elérése nem igényel.


Hogyan őrizzük meg számítógépünk biztonságát szélessávú internet-hozzáférés esetén?

Az állandó online kapcsolat, ami egyfelől a szélessávú internet-hozzáférés legnagyobb előnye, a vírusok és illetéktelen betörések miatt egyben a legnagyobb veszélyforrása is. Jó tudni, hogy a biztonsági kérdések kizárólag Windows operációs rendszerű számítógépeken merülnek fel, a Mac OS (amit csak relatíve drágább Macintosh számítógpekhez kaphatunk) és az ingyenes Linux alapú rendszerek önmagukban is képesek a fenyegetések 95%-nak kiszűrésére.

Ugyanakkor a mai biztonságtechnikai eszközöknek és alkalmazásoknak köszönhetően, megfelelő odafigyeléssel és törődéssel, kielégítő védelmet biztosíthatunk számítógépünk számára.

A hatékony védekezés fortélyait a Számítógép-védelem rovat segítségével sajátíthatjuk el.

 

Az elmúlt években egyre sürgetőbbé vált az állampolgári részvétel lehetőségének megteremtése, mivel a szélessávú internetelérések megteremtették a szükséges technikai hátteret hozzá. Válaszul a kormány számos közigazgatási szolgáltatást tett elérhetővé egy egységes rendszer keretében. Ennek kapuja a magyarorszag.hu, ahol nemcsak ügyeket intézhetnek az állampolgárok, de utánajárhatnak hazánk törvényeinek, és akár kérdéseket is feltehetnek különféle szakértőknek.
 
 

Regisztráció

Az ügyintézéshez először egy okmányirodában kell regisztrálni magunkat. Lehetséges, sőt érdemes előre időpontot foglalni interneten a legközelebbi okmányirodában, így az ügyintézés – a várakozás nélkül – csak néhány percet fog igényelni. Ha megkapjuk azonosítónkat máris használatba vehetjük a magyarország.hu-t (az azonosítás és ellenőrzés az Ügyfélkapú nevű rendszer dolga). Bárhol, bármikor, akár éjszaka is – amikor nekünk megfelel. Az elektronikus ügyintézésnél nincs nyitvatartás, nincs fáradt vagy türelmetlen ügyintéző, nincs sorbaállás, se diszkrimináció vagy vesztegetés.

 

Ügyintézés a magyarorszag.hu-n

Az interneten intézhető ügyek köre folyamatosan bővül (és részben egyszerűsödik), a lehetőségekről érdemes a magyarorszag.hu oldalon tájékozódni. Az adóbevallástól a „gépjármű”-n át a TAJ-kártyáig igen széles az elintézhető vagy elindítható ügyek spektruma. Intézhető esetében a karosszékből indítható és intézhető a teljes ügy, míg elindítható esetében a dokumentumok beadásával elindítható egy-egy eljárás, de személyesen is jelen kell lenni valamelyik szakaszában. Még ebben az esetben is jóval gyorsabb a hagyományosnál az ügyintézés (nem kell a kitöltendő papírért is elmenni, nem kell azért odamenni, hogy leadjuk stb).
 
 

Azonnali segítség

Ha mégis elakadna az ügyek útvesztőjében, külön tájékoztató központhoz fordulhat segítségért a 189-es telefonszámon a nap 24 órájában. (Részletek: www.ugyfelvonal.hu)
 

Ügyfélkapu

Az eKormányzati feladatok ellátásának és működésének alapja a Központi Elektronikus Szolgáltató Rendszer (központi rendszer, KR): együttesen magában foglalja

  • az alapinfrastruktúrát biztosító Elektronikus Kormányzati Gerinchálózatot,
  • az egykapus ügyintézést megvalósító és a központi tájékoztató szerepet betöltő Kormányzati Portált,
  • az egyes ügyek intézésében a tájékozódást segítő, és az állampolgárok és vállalkozások számára információt szolgáltató Kormányzati Ügyféltájékoztató Központot,
  • az elektronikus ügyintézést igénybe vevők azonosítását biztosító Ügyfélkaput,
  • a csatlakozott szervezetek és hivatalok hozzáférését biztosító Hivatali kaput, valamint
  • a központi rendszer elemein megjelenő szolgáltatásokat és ügyintézési lehetőségeket.

 

Az Ügyfélkapu alapvető célja az egyablakos ügyintézés.

Az Ügyfélkapu a magyar kormányzat elektronikus ügyfélbeléptető és azonosító rendszere. Biztosítja, hogy felhasználói a személyazonosság igazolása mellett egyszeri belépéssel biztonságosan kapcsolatba léphessenek elektronikus közigazgatási ügyintézést és szolgáltatást nyújtó szervekkel. Az Ügyfélkapu a Kormányzati Portálon található. Az Ügyfélkapu Felhasználói névvel (azonosítóval) és jelszóval oldja meg az authentikációt (azonosítást). Ennek előnye, hogy egy helyen elérhető (bármikor, bárhonnan), az ügyfélnek nem kell magával vinni semmit, csak a jelszavára emlékezni.

 

Elektronikus Kormányzati Gerinchálózat (EKG)

Az EKG egy olyan számítógép hálózat, amelynek feladata, hogy a kormányzati és közigazgatási adatbázisokat, informatikai rendszereket összekapcsolja, valamint a különböző szolgáltatások elérhetőségét biztosítsa. A hálózat olyan infrastrukturális elem, melynek kiemelt jelentősége abban van, hogy távolról is elérhetővé teszi a különféle átfogó alkalmazásokat, számítógépes külső és belső adatszolgáltatásokat, kommunikációs elemeket, amelyek ennek révén egységes egészként funkcionálnak.
Az EKG hálózata - Magyarország Unióhoz való csatlakozásával egyidejűleg - csatlakozott az EU TESTA hálózatához.


Kormányzati Portál (www.magyarorszag.hu)

A Kormányzati Portál jelenleg olyan egységes kommunikációs felület, amelynek segítségével a kormányzat egyszerűen és gyorsan képes kormányzati, államigazgatási információkat eljuttatni az állampolgárokhoz. Az állampolgárok életét nagymértékben megkönnyíti, ha megfelelő tájékoztatást kapnak arról, hogy az egyes élethelyzetekben miként kell eljárniuk, hogyan intézhetik el ügyeiket. A szolgáltatások szempontjából legfontosabbnak ítélt 46 kormányzati honlapról közvetlenül generál és összegez tartalmakat.


A legfontosabb e-szolgáltatások a Kormányzati Portálon

  • Adó- és járulékbevallás - Az adó- és járulékbevallási szolgáltatással az arra kijelölt vagy elrendelt bevallási kötelezettségének tehet eleget a felhasználó. A bevallás beküldése több lépésből áll.
  • eBEV-szolgáltatások (folyószámla lekérdezése, stb.) - Az APEH eBEV-rendszerében lehetőség van folyószámla-lekérdezésére, illetve adóbevallások jóváhagyására.
  • Internetes okmányiroda - Az internetes okmányiroda lehetővé teszi az ügyintézést vagy azt, hogy az ügyek intézését interneten lehessen előkészíteni, időpontot foglalni.
  • E-felvételi - On-line felsőoktatási jelentkezés a www.felvi.hu oldalán
  • TAJ-nyilvántartással összefüggő szolgáltatások - TAJ-nyilvántartással összefüggő szolgáltatások egyéni ügyfelek részére, betegéletút, jogviszony, TAJ-kártya érvényességének lekérdezése.
  • Foglalkoztatottak bejelentése - Az APEH dokumentumkitöltő programjával kitölthető nyomtatványon, az általános dokumentumfeltöltő oldalon lehet teljesíteni a bejelentést az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség részére.
  • Jövedékiadó-bevallás - A Vám- és Pénzügyőrség részére teljesített bevallási kötelezettség. Az APEH dokumentumkitöltő programjával kitölthető nyomtatványon, az általános dokumentumfeltöltő oldalon lehet teljesíteni.
  • Adatszolgáltatás letiltása - Az állampolgár elektronikusan letilthatja, hogy a nyilvántartásban róla szereplő adatokat kiadják.
  • Cégkereső - Tájékoztató jelleggel ingyenes céginformáció kérdezhető le az Országos Cégnyilvántartási és Céginformációs Rendszerből.
  • Ingatlankereső - A Tulajdoni lap ingatlanra vonatkozó adatai kérdezhetőek le az ingatlan-nyilvántartásból.
  • Gépjárműkereső - Rendszám alapján tájékoztató jellegű adatok kérdezhetőek le.
  • Jogszabálykereső - Lehetőség van jogszabályok közötti keresésére. A Hatályos jogszabályok elektronikus gyűjteménye az adott naptári napon hatályos valamennyi érdemi magyar jogszabály hatályos szövegét tartalmazza.
  • Fórum - valós nevüket használó magánszemélyek közszereplését biztosító állampolgári véleménynyilvánítás és párbeszéd

 

Kormányzati Ügyfél-tájékoztató Központ (KÜK)

Feladata az állampolgárok, vállalkozások és egyéb szervezetek teljes körű és szakszerű tájékoztatása, útbaigazítása a közigazgatással kapcsolatos ügyeik gyors és hatékony intézése érdekében a Kormányzati Portállal és az Ügyfélkapuval együttműködve. A KÜK internetes megjelenése a www.ugyfelvonal.hu

 


Szélessávon

Az elektronikus ügyintézés egyre szélesedő szolgáltatás-kínálatának köszönhetően rengeteg időt és energiát takaríthatunk meg hivatalos ügyintézéseink során. Az e-ügyintézés legnagyobb áldása, hogy megszabadulhatunk a gyakran órákig tartó várakozás és a sorban állás nyűgétől, illetve bárhonnan, bármikor bonyolíthatjuk, amennyiben adott egy interneteléréssel rendelkező számítógép. Az igazán sima e-ügyintézést a szélessávú hozzáférés garantálja, hiszen a kívánt adatokat, dokumentumokat villámgyorsan fel- vagy letölthetjük, a folyamatos online kapcsolat révén egyszerre vagy egymás után akár több ügyet is bonyolíthatunk. Sőt attól sem kell tartanunk, hogy a kapcsolat lassúsága vagy bontása miatt az adatok elvesznek, és így a folyamatot elölről kéne kezdenünk.


Internetes okmányiroda

Az internetes okmányiroda legfőbb előnye, hogy segítségével anélkül állhatunk be a sor elejére, hogy ezzel más ügyfelek haragját kihívnánk magunk ellen. A Magyarország.hu weboldalon keresztül elérhető virtuális okmányirodában ugyanis előre egyeztethetünk időpontot, és ezáltal rengeteg időt takaríthatunk meg magunk számára.egyeztethetünk időpontot, és ezáltal rengeteg időt takaríthatunk meg magunk számára. 2006 év végéig már az összes okmányiroda csatlakozott szolgáltatásaival.

Jelenleg ezt a szolgáltatást háromféle módon lehet igénybe venni:

  • időpontfoglalás személyes ügyfélkapuval, ügykezdeményezéssel
  • időpontfoglalás személyes ügyfélkapuval, ügykezdeményezés nélkül
  • időpontfoglalás személyes ügyfélkapu nélkül
  • teljes elektronikus ügyintézés, okmányirodai megjelenés nélkül


87-féle ügytípusnál indítható okmányirodai ügy, 47 ügytípusnál az interneten keresztül részben vagy egészben el is intézhető az ügy.
Ebből hat szolgáltatás intézhető teljesen interneten keresztül:

  1. A személyiadat-és lakcímnyilvántartásban fennálló adatszolgáltatási tilalom visszavonása
  2. Adatszolgáltatás letiltása a személyiadat-és lakcímnyilvántartásból
  3. Hatósági bizonyítvány igénylése egyéni vállalkozói igazolványról
  4. Lakcímigazolvány pótlása elvesztés, megsemmisülés esetén
  5. Parkolási igazolvány pótlása
  6. Vezetői engedély pótlása



Milyen szolgáltatást nyújt számunkra az internetes okmányiroda?

Ügyindítást: Ügyfélkapu-regisztrációval rendelkező felhasználók vehetik igénybe. Az ideiglenes regisztrációval rendelkező ügyfelek az internetes okmányirodában egy ügy előkészítésére jogosultak. Az ügyindítás alatt az űrlap elektronikus kitöltése után választhatunk okmányirodát és a választott okmányiroda naptárjában időpontot.
Időpontfoglalást: Nem kell sorban állnunk és sorszámot se húznunk. Az időpontfoglaláskor kapott tájékoztatás és az erről kapott e-mail is tartalmazza, hogy mely időpontban, mely ablaknál, melyik ügyintéző fogja az én ügyemet soron kívül elintézni.

 

Az adóbevallás lépései

  • Ügyfélkapu-regisztráció
  • APEH-regisztráció (07T180 - 07T183 Apeh-nyomtatványok)
  • ABEV nyomtatványkitöltő program telepítése az APEH honlapjáról
  • Kitöltendő nyomtatványok letöltése az APEH honlapjáról
  • Nyomtatványok elektronikus kitöltése
  • Nyomtatványok feltöltése a www.magyarorszag.hu honlapon
  • Bevallások nyugtáinak letöltése az értesítési tárhelyen
  • Folyószámla ellenőrzése az eBEV rendszerben. Több aláíró esetén itt az adóbevallást 3 napon belül jóvá kell hagyni.


A technikai feltételek megteremtése

Az elektronikus adóbevallás nem igényel sem különleges teljesítményű számítógépet, sem nagy sebességű internet kapcsolatot, sem komoly informatikai ismereteket. Fontos szempont az alkalmazni kívánt operációs rendszer kiválasztásakor, hogy kerüljük a gyártó által nem támogatott verziók használatát, mert sohasem lehetünk biztosak az alkalmazásaink hibamentes működésében. Azon könyvelő cégek esetén, akik nagy mennyiségű adóbevallás beküldését végzik, célszerű minél nagyobb sávszélességű kapcsolatot használni.


Adóhatósági regisztráció

Az Ügyfélkaput létrehozó regisztrációnk után el kell végezni az adóhatósági regisztrációnkat. Az adóhatósági regisztrációra azért van szükség, mert az Ügyfélkapu minket, mint magánszemélyeket kezel, nem ismert számára, hogy mely vállalkozások, gazdasági társaságok bevallásait küldhetjük be. Az adóhatósági regisztráció hivatott megteremteni a kapcsolatot a magánszemély és az általa képviselt adózók között. Attól függően, hogy a képviselt adózó kötelezett-e járulékbevallásra, vagy sem más-más nyomtatvánnyal kell a regisztrációt végrehajtani. A járulékbevallásra kötelezett adózóknak megbízás és képviselet esetén az alábbi adatlapokat kell használniuk az adóhatósági regisztráció végrehajtása érdekében:

07T180: Adóhatósági bejelentés és regisztrációs adatlap az elektronikus adóbevalláshoz és adatszolgáltatáshoz, az Art. 31. § (2) bekezdése szerinti bevallás benyújtására kötelezett adózó (törvényes képviselője), illetve meghatalmazottja, megbízottja részére. (Kizárólag kinyomtatva és aláírva adható be)
07T181: Adóhatósági regisztrációs adatlap az Art. 31. § (2) bekezdés szerinti bevallás benyújtására nem kötelezett, a választása szerint az Art. 175. § (13) bekezdése alapján bevallási és adatszolgáltatási kötelezettségét elektronikus úton teljesítő adózó részére. (Kizárólag kinyomtatva és aláírva adható be)
07T182: Az elektronikus adóbevalláshoz és adatszolgáltatáshoz adott állandó meghatalmazás visszavonásának, illetve az elektronikus adóbevallásra és adatszolgáltatásra jogosító törvényes képviseleti jogviszony megszűnésének bejelentéséhez. (Kizárólag kinyomtatva és aláírva adható be)
07T183: Változásbejelentő-lap a képviselő részére az állami adóhatósághoz '180 vagy '181 számú adatlapon már bejelentett, a bevallások, adatszolgáltatások és bejelentések elektronikus úton történő benyújtására, illetve a folyószámla kivonat elektronikus úton történő lekérdezésére vonatkozó jogosultságokban bekövetkezett változások bejelentéséhez. (Ez az egy elektronikusan is benyújtható az általános dokumentumfeltöltő oldalon, ahol a bevallásokat is feladjuk elektronikusan).
Az ABEV-ben kitölthető adatlapokat a www.apeh.hu portálról lehet letölteni. A kitöltött adatlapot postai úton, vagy az APEH Ügyfélszolgálatain kell benyújtani, mely jogosultságokat 5 munkanap alatt rögzítenek. Az adatlappal kapcsolatos részletes információk a nyomtatvány kitöltési útmutatójában találhatóak meg.


Az ABEV nyomtatványkitöltő program

Az APEH elektronikus nyomtatványainak kezelését az ún. ABEV program végzi. Ennek letöltése szükséges ahhoz, hogy azután a listán felkínált bármelyik tényleges bevallást használni tudjuk. Az ABEV program aktuális verzióját a www.apeh.hu internetes portálról tölthetjük le. Amennyiben korábban már használtunk ABEV-et, akkor célszerű a programunkat frissíteni, hogy a legutolsó változat fusson majd a számítógépünkön.

 

Az ABEV használata elektronikus bevalláskor

Az ABEV-ben a nyomtatványok kitöltése ugyanúgy történik elektronikus bevallás esetén is, mint amikor papíron adtuk be bevallást. Lényeges változás a kitöltési folyamat végén történik, mivel a korábbi nyomtatás helyett az elektronikus beküldés következik. Nyomtatvány kitöltés, és Ügyfélkapu belépés után a Kormányzati Portálon tehetünk eleget adóbevallási kötelezettségünknek.

 

Internetes vásárlás

Az interneten gyakorlatilag minden olyan áruháztípus megtalálható, amely a világhálón kívül létezik. Élelmiszerüzletek, éttermek, utazási irodák, jegypénztárak, piacok, számítástechnikai boltok, plázák és még sorolhatnánk. Ma már az az üzlet, amely nincs jelen az interneten, nemcsak hogy le van maradva a kor elvárásaival szemben, de komoly vásárlói rétegtől és így bevételi forrástól is elesik. Hiszen sokan vannak (és egyre nő a számuk), akik a sorban állás, tülekedés, cipekedés helyett inkább az otthon kényelméből bonyolított vásárlás lehetőségét választják. Nem beszélve arról, hogy míg vásárlói (akár egyéni, akár viszonteladói) oldalon az e-kereskedelem kényelmes, gyors és praktikus vásárlást tesz lehetővé, addig az eladói oldalon csökkenti a logisztikai és disztribúciós költségeket, amely révén nőhet az adott vállalkozás versenyképessége és részvételi esélye a globális gazdaságban. Az internetes kereskedelem legnagyobb hátulütője a hagyományos értékesítési csatornákkal szemben a kézzelfoghatóság hiánya, de a fejlett technológia már ennek áthidalására is kínál megoldásokat: például háromdimenziós grafikák térben forgatása, virtuális próbafülke stb.

 

 

Szélessávon

A vásárlás sokszor időigényes tevékenység, hiszen nem egyszerű az elképesztően széles kínálatból válogatni, és a különböző szempontok szerint kiválasztani azt az egy árucikket, ami nekünk kell. Friss felmérések szerint az online vásárlók akár napokig is nézegetik a "kirakatokat" mielőtt döntenének. Az első látogatás és a tényleges vásárlás közötti időkülönbség átlagosan 19 óra, de a vevők több mint egyötöde három napot is eltölt keresgéléssel. Nem túlzás tehát azt mondani, hogy a legjobb vételek megtalálásához szinte elengedhetetlen a szélessávú hozzáférés nyújtotta ráérős, állandó és gyors internetkapcsolat.

Az előnyök pedig kézzel foghatók: ha például szeretnénk beszerezni egy valódi ritkaságot (egy antik könyvet, egy szignált hanglemezt, vagy akár egy korlátozott sorozatszámban gyártott autót), már nem kell bejárnunk érte a fél világot. Elég a számítógépünkig elmenni, rácsatlakozni a világhálóra, és szétnézni a megfelelő helyeken. Akár néhány kattintás árán is egy valóban különleges tárgy büszke birtokosai lehetünk.

Annak érdekében, hogy döntésünkben még inkább segítsenek (némely esetekben befolyásoljanak) minket, az online üzletek ma már egyre sokrétűbb információt szolgáltatnak a mozgó, illetve mozgatható kirakattól a videófilm-termékajánlón át a háromdimenziós modellekig. Ezeknek pedig igencsak nagy a sávszélesség igényük!

 

Vásárlás szempontjából az internet tulajdonképpen olyan, mintha egy gigantikus méretű bevásárlóközpontba tévedtünk volna, ahol se vége, se hossza a valamilyen portékát kínáló üzleteknek, elárusító helyeknek, ráadásul a boltokat még árusoktól nyüzsgő piacok is kiegészítik. Nem túlzás, hogy az interneten minden beszerezhető, tegyünk csak egy próbát kedvenc keresőnkkel, és meglátjuk!

Az elektronikus pénzügyi szolgáltatások köre folyamatosan bővül, de annyi már most is biztos, hogy a papír kiiktatásával minden pénzügyi művelet olcsóbbá válik. Ma már szinte minden banknál lehetőségünk nyílik arra, hogy bizonyos tranzakciókat az interneten keresztül bonyolítsunk. A legtöbb ilyen elektronikus pénzügyi szolgáltatást az online bankon keresztül vehetjük igénybe, vannak azonban ezen kívül elérhető befektetési lehetőségek is.

 

 

Vásárlás

Az interneten gyakorlatilag minden olyan áruháztípus megtalálható, amely a világhálón kívül létezik. Élelmiszerüzletek, éttermek, utazási irodák, jegypénztárak, piacok, számítástechnikai boltok, plázák és még sorolhatnánk. Ma már az az üzlet, amely nincs jelen az interneten, nemcsak hogy le van maradva a kor elvárásaival szemben, de komoly vásárlói rétegtől és így bevételi forrástól is elesik. Hiszen sokan vannak (és egyre nő a számuk), akik a sorban állás, tülekedés, cipekedés helyett inkább az otthon kényelméből bonyolított vásárlás lehetőségét választják. Nem beszélve arról, hogy míg vásárlói (akár egyéni, akár viszonteladói) oldalon az e-kereskedelem kényelmes, gyors és praktikus vásárlást tesz lehetővé, addig az eladói oldalon csökkenti a logisztikai és disztribúciós költségeket, amely révén nőhet az adott vállalkozás versenyképessége és részvételi esélye a globális gazdaságban. Az internetes kereskedelem legnagyobb hátulütője a hagyományos értékesítési csatornákkal szemben a kézzelfoghatóság hiánya, de a fejlett technológia már ennek áthidalására is kínál megoldásokat: például háromdimenziós grafikák térben forgatása, virtuális próbafülke stb.

 

 

Szélessávon

A vásárlás sokszor időigényes tevékenység, hiszen nem egyszerű az elképesztően széles kínálatból válogatni, és a különböző szempontok szerint kiválasztani azt az egy árucikket, ami nekünk kell. Friss felmérések szerint az online vásárlók akár napokig is nézegetik a "kirakatokat" mielőtt döntenének. Az első látogatás és a tényleges vásárlás közötti időkülönbség átlagosan 19 óra, de a vevők több mint egyötöde három napot is eltölt keresgéléssel. Nem túlzás tehát azt mondani, hogy a legjobb vételek megtalálásához szinte elengedhetetlen a szélessávú hozzáférés nyújtotta ráérős, állandó és gyors internetkapcsolat.

Az előnyök pedig kézzel foghatók: ha például szeretnénk beszerezni egy valódi ritkaságot (egy antik könyvet, egy szignált hanglemezt, vagy akár egy korlátozott sorozatszámban gyártott autót), már nem kell bejárnunk érte a fél világot. Elég a számítógépünkig elmenni, rácsatlakozni a világhálóra, és szétnézni a megfelelő helyeken. Akár néhány kattintás árán is egy valóban különleges tárgy büszke birtokosai lehetünk.

Annak érdekében, hogy döntésünkben még inkább segítsenek (némely esetekben befolyásoljanak) minket, az online üzletek ma már egyre sokrétűbb információt szolgáltatnak a mozgó, illetve mozgatható kirakattól a videófilm-termékajánlón át a háromdimenziós modellekig. Ezeknek pedig igencsak nagy a sávszélesség igényük!

 

 

Mit vásárolhatunk?

Röviden: mindent. A kézzelfoghatóság hiánya miatt persze az internet elsősorban az olyan termékek vásárlásának kedvező terepe, amelyekhez nem feltétlenül szükséges, hogy azokat személyesen, a gyakorlatban is kipróbáljuk, avagy kipróbálásuk elektronikus úton is megoldható: ilyen például a könyv, a zene, az elektronikai és számítástechnikai berendezések stb.

Kizárólag az interneten kapható termék nincsen (talán a digitális formátumú zene ilyen), viszont mindent meg lehet kapni, amit a valódi világban, jogtisztán, legálisan éppúgy, mint illegálisan, feketén.

Az interneten jelen vannak az egyéni árusok és kiskereskedők csakúgy, mint a legnagyobb nemzetközi bolthálózatok, hipermarketek. A tartós fogyasztási cikkek mellett az interneten keresztül ma már azonnali igényeinket is kielégíthetjük: rendelhetünk bármit pizzától mozijegyen és virágcsokron át a repülőjegyig. A választást nagyban segíti, hogy az interneten megvásárolható szinte összes árucikkről független minőségi leírásokat, elemzéseket, termékteszteket is találunk a világhálón.

Ha pedig egy fillért sem akarunk elkölteni, de mégis szeretnénk kapni valamit, próbáljunk szerencsét az ingyen.lap.hu oldalon.

 

 

Bővebben az árukínálat megjelenítéséről és értékesítéséről

Vannak olyan termékek, amelyek kifejezetten jól értékesíthetők az interneten keresztül, és vannak, amelyek kevésbé. Általánosságban azok a termékek felelnek meg az online árusítás követelményeinek, amelyek postai utánvétes (csomagküldő) rendszerben eladhatók és szállíthatók.

Az árukínálat megjelenítésének legegyszerűbb módja az online böngészhető vagy letölthető árjegyzék. Ezek vagy HTML-oldalak formájában vagy valamilyen dokumentumformátumban közzétett listák, amelyeket az eladó a kínálat aktuális alakulása szerint frissíthet. Az online böngészhető vagy letölthető árjegyzék az előzetes tájékoztatás, tájékozódás hatékony eszköze.

Az online értékesítés ennél hatékonyabb megoldása, ha az adott honlap lehetőséget nyújt a termékek közvetlen megrendelésére is. Ez tipikusan egy online kitölthető vagy számítógépre letölthető megrendelő formanyomtatvánnyal történik, amely alapján a termék az üzletben személyesen átvehető vagy házhoz szállíttatható.

Az online értékesítés és vásárlás jelenleg legmagasabb szintű módja az elektronikus üzlet (e-bolt) üzemeltetése. Az e-bolt mögött általában valamilyen erre szolgáló szoftveralkalmazás áll, amely a vevő számára lehetőséget nyújt az árukészlet megjelenítésére, az áruk közötti keresésre, az áru kiválasztására, megrendelésére és akár kifizetésére. Ugyanakkor a bolt üzemeltetője számára pedig lehetővé teszi az összes értékesítéssel kapcsolatos fő adminisztratív tevékenység elektronikus úton történő lebonyolítását anélkül, hogy a program kezelése komolyabb webszerkesztői ismereteket igényelne. Az internetes bolt hozzáilleszthető bármely létező honlaphoz, és állhat önmagában is.

 

 

Hol vásárolhatunk?

Az e-boltok állhatnak önmagukban, de gyakori, hogy több bolt egy webhelyen keresztül érhető el. A különféle üzletek, vállalkozások online boltjainak és bemutatótermeinek konglomerációját netplázának nevezzük. Emellett netplázáknak hívják az internetes bevásárlást segítő linkkatalógusokat is. Különös, de a valódihoz hasonló, a vásárlás mellett szórakozási és kikapcsolódási lehetőséget kínáló virtuális plázák egyelőre szinte nem is léteznek.

A netplázák alternatívái az egy-egy nagyobb termékkört lefedő elárusító helyek, amilyen például az Amazon.com. Az ilyen általánosabb online áruházak mellett az internet hemzseg a szaküzletektől, illetve a speciális (egyedi) igények kielégítésére szolgáló e-boltoktól. (Például műszaki cikkek gazdag választékát találjuk az eBoltban a Depo online piacon vagy akár az arukereso.hu oldalon.

Az online vásárlási lehetőségek dzsungelében remekül eligazítanak bennünket a keresők, és nemcsak azzal, hogy bármilyen termékre rákereshetünk (a Vizsla24-nek például külön termékkeresője van), de az egyes kereső-kifejezésekhez közvetlenül hozzárendelt vásárlási lehetőségek és aktuális vételi lehetőségek listázásával is.  Az adott területhez kapcsolódó vásárlási lehetőségeket a Startlap külön dobozban listázza ki tematikus oldalain.

Az üzletek mellett az áruk beszerzésének másik bevett és közkedvelt módja a "piacra járás". Erről az interneten sem kell lemondanunk, épp ellenkezőleg: olcsó használt cikkek vagy éppen ritkaságok beszerzésére és az ezzel együtt járó alkudozásra, licitálásra számos lehetőségünk van. A legnagyobb és legnépszerűbb internetes piactér az eBay, ennek magyar megfelelője a Vatera. Itt és a hasonló aukciós oldalakon árverésre bocsáthatjuk feleslegessé vált tárgyainkat és megalkudhatunk más, általunk vágyott ingóságokra, vagy akár számos árengedmény között válogathatunk. Az online piacterekkel kapcsolatban bővebb információt találhatunk még az apro.lap.hu, az aukcio.lap.hu és a hasznalt.lap.hu oldalakon.

 

 

Bővebben az elektronikus vásárlás működéséről

Az e-boltokban történő vásárláshoz legtöbbször regisztrálnunk kell magunkat, amely során megadjuk személyes, szállítási és számlázási adatainkat, és belépési kódot választunk magunknak. A vásárlás maga úgy történik, hogy az általunk kiválasztott termékekre rákattintunk, amivel azok a virtuális kosarunkba kerülnek, majd amikor már eleget vásároltunk, az összeválogatott termékeket online megrendeljük, illetve ha lehetőség van rá, ki is fizetjük. A rendeléseket telefonon vagy e-mailben visszaigazolják, és általában néhány napon belül teljesítik. Csomagolási költséget (hacsak nem különleges alkalmi csomagolás) nem számítanak fel, a szállítási költség azonban bennünket terhel. Ezért mielőtt nagyon belemerülnénk az online vásárlásba, nem árt ezek díjtételéről tájékozódni.

A fizetés történhet az áru átvételekor készpénzben, postai utánvéttel, átutalással, ügyfélszolgálaton történő átvételkor akár bankkártyával is mobiltelefon segítségével a mobilegyenleg terhére, és természetesen az interneten keresztül is. Interneten történő fizetésnél a tranzakció jogosságát ellenőrzi a bank, ezért néhány nappal hosszabb szállítási határidővel kell számolni, mint más fizetési módok esetében. Az internetes fizetés azonban gyakran külön engedményekkel jár.

A vásárlás mellett az e-boltok különféle kényelmi szolgáltatásokat is bevetnek a virtuális vásárlók kegyeinek elnyeréséért: rendelés nyomon követése, vásárlási utalványok, áruhitel, ajándékküldés stb. Természetesen az online üzletekben is gyakoriak a leértékelések, kiárusítások és a különféle akciók (pl. levásárolható pontgyűjtés).

 

 

Bővebben a biztonságos fizetésről

Bár az interneten történő fizetéssel kapcsolatban sok a félelem és a bizonytalanság, ennek ellenére az SSL szabvánnyal történő bankkártyás fizetés a világon a legelterjedtebb fizetési megoldás. Az SSL (Secure Socket Layer) a vásárló számítógépén futó internetes böngésző és egy távoli szerver közötti kommunikációs csatornát titkosítja. A csatorna 128 bites titkosítása által a megadott bankkártya-adatok mások számára nem hozzáférhetők. Az ilyen oldalak url címében egy "s" betű jelzi (https://...), hogy az adatátvitel biztonságos.

A félelmek további tompítására több bank is speciális webkártyát fejlesztett ki. Az ehhez tartozó számla és virtuális bankkártya kizárólag az interneten folytatott tranzakciók ellenértékének kiegyenlítésére szolgál. Az ügyfél a számlát egy úgynevezett házibankon keresztül a vásárlási igényeinek megfelelően tetszőleges időben és összeggel töltheti fel. Végül biztonságfokozó elem lehet még a mobil kártyakontroll. Ez annyit jelent, hogy a vásárló minden egyes kártyával történő vásárlás után sms üzenetet kap a mobil telebanktól.

 

 

Érdemes tudni!

  • A fejlett országokban az online értékesítés a kereskedelmi forgalom minimum 20 százalékát teszi ki. Ez az arány hazánkban is folyamatosan növekszik. Általánosságban elmondhatjuk, hogy az online kereskedelem Magyarországon is fontos tényezőjévé válhat egy üzlet forgalmának.

 

Távmunka és Online munkaerőpiac

Az interneten nem csupán állást kereshetünk, de dolgozhatunk is, és a távmunka a szélessávú internettel rendelkezők számára ma már nem csupán borítékolást vagy kis kütyük aprólékos összeszerelését jelentheti, hanem a "virtuális munkahelyről", és annak segítségével végzett munkát.

A távmunka nem foglalkozás, hanem egy munkamódszer, amely a korszerű infókommunikációs eszközök révén elvégzett, illetve azokon keresztül koordinált tevékenységeket jelöli. A távmunkának számos előnye van, a legkézenfekvőbb, hogy a munkát bárhonnan el lehet végezni, ahol az ehhez szükséges alapvető feltételek rendelkezésre állnak. Távmunkában nemcsak egyének dolgozhatnak, de egész munkacsoportok (teamek) munkavégzése is hatékonyan menedzselhető. Ma már számos területen lehet távmunkában dolgozni, többnyire természetesen ott, ahol a megbízás és a teljesítés egyaránt történhet az interneten keresztüli digitális adatátvitel formájában. Az interneten keresztüli távmunka tipikusan az íróasztal, illetve számítógép mellett végezhető szellemi tevékenységet foglalja magába.

 

 

Szélessávon

A távmunkánál teljesen mindegy, hogy a munkaeszközt jelentő számítógép a világ mely pontján található, feltéve, hogy információs kapocsként a munkaadó és a munkavállaló között ott az internet. Az azonban már egyáltalán nem mindegy, hogy ez az internetkapcsolat mennyire stabil. Gyors és folyamatos adatátvitelt, amely az elvégzett munkánkat mindig maradéktalanul eljuttatja bármilyen távoli munkáltatóhoz, a szélessávú hozzáférés garantál. Egyszerűbben fogalmazva: szélessávú internetkapcsolat segítségével könnyedén vállalhatunk munkát külföldön is, anélkül, hogy átlépnénk az országhatárt.

A távmunkának, akárcsak a távtanulásnak köszönhetően nemcsak időt takaríthatunk meg, hanem mobilitásunkat sem veszítjük el. Még akkor sem, ha a munkavállaló esetleg mozgásában korlátozott, vagy gyermekét otthon nevelő szülő. Hiszen a szélessávú internetkapcsolat segítségével végzett távmunka elsősorban éppen a közlekedéssel töltött időt takaríthatjuk meg. Mindez együtt jár egyfajta szabadságélménnyel, amelynek köszönhetően ez a fajta munkavégzés akár életformává is válhat. Mivel ezzel a munkamóddal a munkaadónknak is pénzt takarítunk meg - például megkíméljük egy munkaállomás kialakításától és fenntartásától -, így növelhetjük elhelyezkedési esélyeinket.

 

 

Bővebben a távmunka lehetőségeiről

Az internetes távmunka a feladat jellegétől függően történhet online, illetve offline módon, valamint vegyesesen.

Offline módon lehet végezni többek között fordítást, tanácsadást, marketingtevékenységet stb. Az offline munka eredménye akár e-mailen keresztül is eljuttatható a munkáltatóhoz.

Az online "üzemmódnak" elsősorban internetes programozásnál, illetve internetes újságírásnál és a csapatmunkánál van szerepe.

A vegyes módszer lényege, hogy az előkészítés offline módon, míg a tényleges munkavégzés online módon történik. A munkavégzést segítik a távolról menedzselhető adatbázisok, az e-mail, a chatelés, a webkamerák, a mobiltelefon stb.

A távmunkában végezhető főbb tevékenységek: programozás, szoftverfejlesztés, weblap- tervezés, újságírás, marketingtevékenység, értékesítés, telefonügyelet, telefonon keresztüli adatgyűjtés, adatrögzítés, ügyfél-adminisztráció, grafikai tervezés, digitalizálás, képfeldolgozás, kiadványszerkesztés, könyvelés, pályázatfigyelés, fordítás, tanácsadás stb.

 

 

Bővebben a távmunka feltételeiről

Az internetes távmunka-végzés csak akkor lehet sikeres, ha a szükséges feltételek mind a munkaadónál, mind a munkavállalónál biztosítottak, és egyértelműen szabályozottak. A munkaszerződéstől függően a műszaki feltételek és a megfelelő munkakörnyezet kialakítása a munkaadó, illetve a munkavállaló feladata. Az otthon kialakított környezetnek azonban ugyanúgy meg kell felelnie a munkavédelmi, balesetvédelmi, tűzvédelmi, érintésvédelmi és ergonómiai eloírásoknak, mint a hagyományos munkahelyeken.

A távmunka gazdasági szempontból igen előnyös megoldás, hiszen a vállalkozások infrastrukturális beruházásai csökkenthetőek, miközben a rugalmas foglalkoztatással az érintett vállalkozások adaptivitása, versenyképessége nőhet. Emellett a társadalmi haszna is jelentős, hiszen a távmunka révén a megváltozott munkaképességűek, a kedvezőtlen földrajzi fekvésű településeken lakók, és a munkanélküliek is bekapcsolódhatnak a munkaerőpiacba. De az otthoni foglakoztatás segítségével a gyermeküket nevelő szülők sem esnek ki szakmájuk gyakorlásából, miközben a család jövedelemtermelő képessége sem változik számottevően.

További hasznos linkeket kínál a témakörben a tavmunka.lap.hu.

 

 

Érdemes tudni!

  • A nemzetközi munkaerőpiacon ma az internetes távmunka formájában foglalkoztatottak száma világszerte 140 millió körül van.
  • Magyarországon az elmúlt években ugyan a jogi szabályozás mellett pályázatok és szakmai konferenciák is szolgálták a távmunka elterjedését, mégis az Európai Unió 15 százalékos arányával szemben nálunk a foglalkoztatottak mindössze 2-3 százaléka távmunkás. A tapasztalatok szerint ez a foglalkoztatási forma újszerű munkaszervezést és korszerű vezetői szemléletet igényel, feltehetőleg ez az oka, hogy helyenként a munkáltatók és a munkavállalók is idegenkednek a bevezetésétől.
  • Sajnos előfordul, hogy távmunka címszóval pénzt akarnak kicsalni belőlünk, vagy piramis jellegű hálózatokba akarnak beszervezni. Ezeket az ajánlatokat úgy lehet kiszűrni, hogy előzetes regisztrációs vagy belépési díjat kérnek. A munkaerőpiacon az állás- és munkakeresés a munkavállalók számára mindig ingyenes!

 

Online munkaerőpiac

Az interneten ma már rengeteg állást kínálnak. Elég csak beütni bármely keresőbe az állás szót, és százával kerülnek elő a legkülönfélébb ajánlatok, amelyek között az igényeinknek megfelelően kereshetünk. A megfelelő munkahely felkutatása azonban meglehetősen időigényes elfoglaltság, így az álláskereséshez mindenképpen célszerű a szélessávú internet-hozzáférést választani.

Az online munkaközvetítés az internet egyik legdinamikusabban fejlődő ágazata, amely alapvetően négy szegmensre bontható. Az interneten keresztül kereshetünk munkát az online újságok és portálok álláskereső rovataiban (különös tekintettel az apróhirdetési weblapokra), a tanácsadók és munkaerő-piaci közvetítők (közismertebb nevükön fejvadászok) internetes szolgáltatásai között, az álláskeresésre szakosodott tartalomszolgáltatók oldalain, valamint a különféle cégek honlapjainak karrierlehetőséggel foglalkozó rovataiban. A kifejezetten állásközvetítés célú oldalak átböngészése mellett az internet "hagyományos" csatornáit is használhatjuk bátran munkahely-vadászatra: jelezhetjük álláskereső szándékunkat és céljainkat barátainknak, ismerőseinknek e-mailen vagy erre alkalmas közösségi portálakon vagy akár idegeneknek az általunk használt levelezolistákon keresztül. (Csak arra vigyázzunk, nehogy leveleink küldésével magunk is spammerré váljunk.)

Sőt informálódhatunk chatoldalakon és -fórumokon, valamint remekül használhatjuk erre a célra a webes keresőket is.



Szélessávon

Az álláskeresés nemcsak hagyományos módszerekkel, de az internet segítségével is aktív, céltudatos tevékenység, hiszen rengeteg online hirdetést/ajánlatot kell átböngészni, és egyszerre akár többet megpályázni. Ehhez a "munkához" a szélessávú internetkapcsolat nyújt stabil hátteret. Ráadásul, ha online keresünk állást magunknak, nem árt, ha folyamatosan elérhetőek vagyunk, hiszen amellett, hogy bármikor érkezhet válasz az általunk feladott hirdetésre, akár egy még kedvezőbb ajánlat is befuthat, amelyet így nem szalasztunk el csak azért, mert későn vettük fel a kapcsolatot a másik féllel.

Ha eddig külföldön szerettünk volna munkát vállalni, az csak körülményes, hosszadalmas és költséges utánajárással valósulhatott meg: kollégák, ismerősök fülesei, külföldi újságok beszerzése vagy járatása, illetve szakmai pályázatok segítségével. Ma viszont a világ álláspiaca nemcsak, hogy nyitva áll előttünk, de házhoz is jön, hiszen szélessávú internetkapcsolattal nyugodtan kedvünkre böngészhetünk otthonunkban is a külföldi állásajánlatok között, és amelyik kedvezőnek tűnik, azt meg is pályázhatjuk. Ennél könnyebben, egyszerűbben és olcsóbban nem is mehetne!

 

 

Állást keresek

Az online álláskeresés első lépése a kínálat feltérképezése. Ez a fentebb már említett csatornákon keresztül történik úgy, hogy átböngésszük az ajánlatokat. Hogy ne kelljen a több száz vagy adott esetben több ezer ajánlatot egyenként átnéznünk, lehetőségünk van (szinte kivétel nélkül minden ilyen oldalon) különböző feltételek szerint keresni: munka területe és típusa, munkavégzés helye, munka szintje stb. A legtöbb álláskereső oldalon külön feltüntetik a legfrissebb ajánlatokat, ami szintén megkönnyítheti az eligazodást. A legfrissebb ránk szabott lehetőségekről értesíthetnek bennünket e-mailben is, vagy megkaphatjuk azokat összegyűjtve egy hírlevélben. Ezen szolgáltatásokat mindenképpen érdemes igénybe venni minden olyan oldalnál, amely állásokat kínál.

 

 

Ajánlom magam

A keresés mellett az állásvadászat másik módja, ha elébe megyünk az ajánlatoknak. Ezt a munkavállalás szempontjából fontos adataink, valamint munkaigényeink megadásával, illetve az (esetenként fényképes) önéletrajzunk feltöltésével tehetjük meg. Az álláskeresésre szakosodott oldalak jó része erre lehetőséget biztosít. Az adatlapunk és az önéletrajzunk ilyenkor egy adatbázisba kerül, amelyhez állásközvetítő és fejvadász cégek, sőt bizonyos esetekben a munkáltatók is hozzáférnek. Ne lepődjünk meg tehát, ha egyszer csak valahonnan egy ajánlattal megkeresnek bennünket.

Az állásközvetítő oldalak egy része a keresés és az önéletrajz feltöltés alapfunkcióin felül az elhelyezkedést segítő tippeket, online ügyfélszolgálatot, esetleg online személyes konzultációt is biztosít a felhasználók számára.

Az állásközvetítéssel kapcsolatban a legfontosabb információkat, valamint a hazai állásközvetítő oldalak gyűjteményét megtaláljuk az allas.lap.hu, illetve az allasajanlat.lap.hu oldalakon. Ugyanitt, és a legtöbb állásközvetítő oldalon tanácsot és útmutatást kaphatunk önéletrajzunk elkészítéséhez, illetve az állásinterjúra való felkészüléshez is.

 

 

Érdemes tudni

  • Az online állásközvetítő oldalak egy speciális változata a virtuális állásbörze, amely például az egyetemi állásbörzékhez hasonlóan, de az interneten nyújt teret a jól képzett szakembereket toborzó vállalatoknak, ahol kapcsolatot tudnak teremteni jövőbeni potenciális munkavállalóikkal. Az online állásbörze lehetőséget ad mindenkinek, hogy a számára kényelmes időpontban, minden frusztráció nélkül nézelődjön, jelentkezzen be önéletrajzával, kérdéseivel a releváns cégekhez, akiket egy helyen el tud érni.
  • Az állásközvetítő oldalak önéletrajz-feltöltési módszerét érdemes alkalmaznunk abban az esetben is, ha egy konkrét cégnél szeretnénk elhelyezkedni, de az konkrét álláslehetőséget éppen nem kínál. Önéletrajzunkat ebben az esetben is elküldhetjük bátran, ha lesz olyan állás, amelynek betöltésére alkalmasnak mutatkozunk, a cég jelentkezni fog.
  • Ma már nem muszáj csupán országhatáron belül munkát keresni, nézzünk szét bátran külföldön is! Az Európai Unió EURES portálján a tagállamok összes üres álláshelyét megtaláljuk, és feltölthetjük önéletrajzunkat is.
  • Ahogyan a hagyományos módszer, úgy sajnos az online álláskeresés sem zárja ki azt, hogy hamis ígéretekkel csábító csalókba botlunk. Ezért ajánlatos a körültekintés, az óvatosság, valamint az, hogy jól informáltak és felkészültek legyünk az általunk választott munkakörrel kapcsolatban.

 

Az e-üzleti szféra működésének alapja a pénzinformatika, vagyis a pénzintézeti műveletek és a számítástechnikai megoldások együttes alkalmazása. A pénzinformatika révén tulajdonképpen a vállalati és magánpénzügyek intézése áthelyeződik a virtuális térbe. Az alábbiakban a pénzinformatika ma elérhető legtipikusabb és felhasználói szempontból leghasznosabb szolgáltatási területeit tekintjük át.

 

Szélessávon

Az interneten keresztül, akár otthonról is végezhető banki tevékenységeket összefoglaló néven online bankingnek, home bankingnek vagy e-bankingnek nevezzük. Több vizsgálat szerint az online banking az elmúlt öt év legdinamikusabban fejlődő internetes tevékenysége. E növekedést pedig javarészt a szélessávú hozzáférés térhódításának tulajdonítják, amely lehetővé teszi az online banki ügyintézéshez elengedhetetlen állandó, megszakítás nélküli internetkapcsolatot.

Lehetőségünk nyílik a számlaegyenleg lekérdezésére, a számlamozgások nyomon követésére, saját számlák közti átvezetésre, de adhatunk megbízást egyszeri és tartós átutalásra is, aminek köszönhetően ettől fogva a számláink befizetésével sem kell a postán bajlódnunk. Leköthetjük továbbá a pénzünket, a számlainformációkat kinyomtathatjuk, illetve mód van arra is, hogy megváltoztassuk a bankkártyánkhoz tartozó PIN kódot.

 

Az interneten keresztül várakozás és sorban állás nélkül kérhetünk le azonnal könyvelhető hiteles kivonatokat, és a telefonkártyánkat is feltölthetjük ugyanitt. Az online banking előnyeinek kihasználásához többnyire nem kell mást tenni, mint letölteni a kiválasztott bank honlapjáról a megfelelő szerzodéskötési nyomtatványt, és azzal még egyszer - talán hosszú időre utoljára - besétálni a bankba, majd megkötni a számlaszerződést.

 

 

Bővebben az online bankingról

Az online banking legfőbb előnye, hogy nem kell igazodni a bankok nyitvatartási idejéhez, hiszen a nap 24 órájában bármikor, bárhonnan elintézhetjük banki ügyeinket. Másrészt pedig az online számlavezetés és az interneten keresztül végzett tranzakciók díja alacsonyabb, mintha a bankban személyesen intéznénk ügyeinket.

Magyarországon ma már a bankok többsége, de a nagy bankok mindegyike kínál valamilyen online banking szolgáltatást. Sőt, már Magyarországon is létezik úgynevezett diszkont bank, azaz olyan elektronikus pénzintézet, amelynek nincsenek országszerte bankfiókjai, ennek ellenére mégis minden banki műveletet, megbízást el tudunk végezni az interneten, telefonon és faxon keresztül. Mindezt ráadásul jóval alacsonyabb áron, sőt néhol akár ingyenesen is.

Az igénybe vehető konkrét online banki szolgáltatásokról az egyes bankok honlapjain szerezhetünk információkat. Ehhez jó kiindulópont a bank.lap.hu gyűjtőoldal, ahol számos további hasznos linket is találunk online banking témában.

 

 

Bővebben a biztonságos online bankingról

Az interneten keresztül a bankba küldött, illetve onnan érkező adatokat a bank online rendszere kódolja, illetve dekódolja az ügyfél és a bank számítógépe között. A belépési azonosítót a bank rendszere véletlenszerűen generálja. A belépési jelszót pedig bármikor megváltoztathatjuk. A bankok a Nemzetközi Adattitkosítási Szabvány előírásainak megfelelően háromlépcsős titkosítási kulcsolással látják el az online bankfiók belépési oldalát, így sem az e-PIN kód nem kerül a világhálóra, sem más adatok nem válnak hozzáférhetővé illetéktelenek számára. Ezt a titkosított csatornát dupla védelmi rendszerként tűzfallal is ellátják.

Szintén a bankok biztonsági intézkedései közé tartozik, hogy amennyiben már beléptünk az online bankba, de egy bizonyos ideje nincs semmiféle aktivitás a számítógépen, akkor a bank automatikusan megszakítja a kapcsolatot, hogy megvédje az ügyfelet az esetleges engedély nélküli felhasználástól.

Az ügyfélnek továbbá lehetősége van arra, hogy minden egyes belépésről biztonsági sms üzenetet kérjen.

 

 

Bővebben az elektronikus számlázásról

Magyarországon 2004 májusban született meg a törvényi feltétele annak, hogy a cégek az interneten keresztül is eljuttathassák számláikat az ügyfeleikhez, amelynek révén hatékonyabbá válik a munkavégzés és gazdaságosabbá az adattárolás. Az elektronikus számlázás ugyanis nemcsak az egyes folyamatokat gyorsítja fel, hanem lehetővé teszi a piaci szereplők számára, hogy az ügyvitel során keletkezett papír alapú dokumentumokat ne kelljen óriási összegekért raktárhelyiségekben tárolni.

A lehetőség tehát adott, bár Magyarországon ezt a megoldást egyelőre még viszonylag kevés vállalat alkalmazza. Ezért érdemes utánajárni, hogy mely cégeknél választhatjuk az elektronikus számlázást. A vállalatok egy része ugyanis azzal kívánja ügyfeleit az elektronikus befizetési mód használatára csábítani, hogy a megtakarított nyomtatási és postázási költségekből az ügyfeleknek is kedvezményeket biztosít. Ráadásul az elektronikus számlázással nem csupán pénzt, de időt is megtakaríthatunk, hiszen nem kell sorban állnunk a postán.

Az elektronikus számlakezelés témakörében bővebb kitekintést kapunk a dokumentumkezeles.lap.hu oldalon, illetve a Netlock tanúsítványkiadó központ honlapján, ahol a különböző internetbiztonsági rendszerekről is tájékozódhatunk.

 

Érdemes tudni!

  • 2004-ben az Egyesült Államokban az összes internetező 44 százaléka, azaz 53 millió amerikai használt valamilyen online banking szolgáltatást. Ez a szám 47 százalékkal nagyobb a 2002-es eredménynél, illetve közel három és félszerese azok számának, akik már 2000-ben is az interneten intézték banki ügyeiket.
  • Magyarországon már több mint háromszázezer lakossági ügyfél intézi banki ügyeit internetes banki szolgáltatások segítségével.
  • Ahogyan az e-kereskedelem, úgy az e-pénzügyek akadálytalan fejlődésének is két fő tényező szab gátat: az adatbiztonság és a felhasználói bizalom. Mindkét területen folyamatos a javulás, így egyre közelebb kerülünk a teljes körű, biztonságos virtuális pénzkezelés korához.
  • A bizalom kérdése nemcsak az ügyfelek, de a bankok részéről is felmerülhet. Akadnak ugyanis olyan pénzintézetek, amelyek az online banking szolgáltatásaikat használó ügyfeleik számítógépét rendszeresen átvizsgálják, hogy leellenőrizzék az antivírus szoftverek frissességét, és szükség esetén akár be is foltozzák a védelmi rendszerekben keletkezett réseket.
  • Amennyiben a bankok biztonsági intézkedései ellenére mégis adódik valamiféle visszaélés, a bankok többnyire magukra vállalják a felelősséget. Van azonban ez alól egy markáns kivétel: méghozzá, ha a PIN kódunkkal él vissza valaki. Ebben az esetben ugyanis, csakúgy, mint a bankkártyák esetében, a felelősséget az ügyfél kénytelen viselni. Fontos, hogy soha ne dőljünk be olyan látszólag a bankunktól érkező e-mailnek, amelyben személyes adatainkat, számlaszámunkat, vagy a PIN kódunkat kérik, például adategyeztetés céljából.
  • Az online banking elterjedése sajnos az adathalászati technikák, csalási kísérletek gyakoriságának és hatásfokának növekedésével is együtt jár.
  • A hazai bankok mellett ma már a biztosító társaságok is nyújtanak online szolgáltatásokat. Ezek leggyakrabban: kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás, magánnyugdíjpénztár, casco, lakás- és utasbiztosítás, valamint online díjkalkuláció és ügyfélszolgálat. Egyes szolgáltatások interneten keresztüli megrendelése akár még kedvezményekkel is járhat. Működik olyan alkusz is, amelynél az összes biztosító konkurens ajánlata közül választhatjuk ki a számunkra legmegfelelőbbet.

 

 

E-learning

Az internet a gyors és naprakész információszerzés, a hatékony kapcsolatteremtés és a tartalmas szórakozás mellett a tanulásnak is kiváló közege. Az interneten rengeteg oktató jellegűés ismeretterjesztő oldal található, de bővelkedik az online tananyagokban is. Az interneten keresztüli tanulást/oktatást összefoglaló néven e-learningnek nevezzük.

Az e-learning internet alapú oktatást jelent, vagyis egy olyan tudásközvetítő folyamatot, amely túlnyomórészt internetes eszközökön keresztül, és azok segítségével zajlik. A tanulási folyamat a tanár személyes jelenlétére már csak kis mértékben alapoz, ami alapesetben azt jelenti, hogy a tanítást a tananyag végzi. A sokat hangoztatott élethosszig tartó tanulás minden másnál hatékonyabb eszköze lehet ez a fajta képzési mód, hiszen a tanulóknak nem kell a képzés helyszínére utazniuk. Emellett a hagyományos tantermi oktatáshoz képest sokkal inkább személyre szabott tanulási lehetőséget nyújt, ami egyebek mellett azt jelenti, hogy folyamatosan figyelembe veszi a hallgatók munkahelyi, családi és más kötöttségeit. Így a hallgatók ezek figyelembevételével rugalmasan alakíthatják az órarendjüket, jelen esetben a tanulásra szánt időt, illetve a tananyagban való előrehaladás menetét és mértékét.

 

 

Szélessávon

Szélessávú kapcsolattal az e-learning legfejlettebb, leghatékonyabb formáinak, a multimédiás oktatóanyagoknak vagy szimulációknak segítségével is gyarapíthatjuk, mélyíthetjük tudásunkat. Az e-learning tulajdonképpen tudja mindazt, amit a hagyományos tantermi oktatás, illetve a távoktatási formák, azzal a plusszal, hogy a teljes tanulási/oktatási folyamat az interneten keresztül zajlik. A tankönyvet a digitalizált szöveg és kép váltja fel, a személtető ábrák és segédanyagok multimédia fájlok formáját öltik, a házi feladatokat, dolgozatokat és teszteket online kell elkészíteni vagy e-mailben feladni, az osztály tagjai egymással vagy a tanárukkal internetes fórumon vitathatják meg a tanultakat, illetve e-mailben kérhetnek segítséget. Az e-learning tehát az internet adta lehetőségeket maximálisan kihasználja, és akkor igazán sikeres, ha ezen lehetőségekkel mi magunk is maximálisan élni tudunk, azaz például a kapcsolt oktató jellegű multimédiás tartalmakhoz könnyedén és korlátozás nélkül hozzáférhetünk.

A szélessávú internet jóvoltából otthonunkba egész iskolákat, egyetemeket, szakképző intézeteket "telepíthetünk". Tanulmányaink folytatásához akár ki sem kell mozdulnunk otthonról, nem kell a város másik pontjára, vagy másik városba utaznunk. A tananyag és a tanár az interneten házhoz jön. Sőt, akár egy külföldi egyetem online képzésére is jelentkezhetünk, anélkül, hogy az adott országba kellene költöznünk tanulmányaink idejére, felborítva addigi életünket. A földrajzi akadályok az e-learninggel elhárulnak, ráadásul úgy szerezhetünk új képesítést vagy diplomát, hogy közben a munkánkat is zavartalanul végezhetjük.

 

 

Online tanulmányi ügyintézés

A tanulmányi ügyintézést, elsősorban a felsőoktatás területén, Magyarországon is egyre inkább áthatja az online megoldások használata. A virtuális tanulmányi osztályok például kiváló eszközt jelenthetnek az egyetemi adminisztráció gyorsítására, és költségeinek csökkentésére. Ez a lehetőség mind az internet alapú távoktatásban, mind pedig a hagyományos nappali vagy levelező képzésben résztvevő diákok számára időt takarít meg.

A virtuális tanulmányi osztály (VTO) jelentősen leegyszerűsíti egy felsőoktatási intézményben a tanuláshoz és a tanulókhoz kapcsolódó adminisztrációs feladatokat. A VTO lehetőséget kínál arra, hogy a tanulók az interneten keresztül beiratkozzanak, fölvegyék az adott féléves óráikat, ami az olyan intézmények esetében, ahol a diákok többé-kevésbé önállóan, nagyobb szabadsággal választhatják ki a tárgyakat és alakíthatják órarendjüket, különösen nagy jelentőséggel bír. Nem utolsósorban azért, mert a VTO révén elkerülhető a korábban megszokott tantermek, illetve tanulmányi osztályok előtti tülekedés.

Szintén ezen a rendszeren keresztül lehet bejelentkezni a vizsgákra, és a költségtérítéses képzésben résztvevők megtekinthetik itt aktuális befizetési egyenlegüket is. Így a nap 24 órájában intézhetünk el minden olyan ügyet, amelyhez nem szükséges pecsét, illetve aláírás.

Mindezeken kívül a VTO elektronikus irodáján beszerezhetünk, illetve kitöltve visszaküldhetünk jó néhány adatlapot (adóvisszaigénylési, számlaigénylési, szakdolgozat leadásával kapcsolatos stb.), továbbá megtudhatunk néhány hasznos információt, mint például határidők, hallgatói tájékoztatók stb. Ez utóbbiak általában az egyes intézmények (és azon belül képzési szakok) internetes honlapján is naprakészen megtalálhatók, jól kiegészítve a hallgatók online információs rendszerét.

 


Szélessávon

Ha az online tanulmányi ügyintéző rendszert modemes/betárcsázós kapcsolattal érjük el, a lassúság és a kapcsolat esetleges megszakadásai, illetve az ebből fakadó adatvesztések miatt joggal érezhetjük azt, hogy a helyzetünk nem sokkal kényelmesebb, előnyösebb, mint ha a tanulmányi osztály előtt tülekednénk. Zavartalan, gördülékeny ügyintézés a tanulmányaink során is csak szélessávú internetkapcsolattal képzelhető el.

A VTO "leghálásabb közönsége" az egyes felsőoktatási intézményekben tanuló nem helybeli diákság, amelynek tagjai ingáznak lakóhelyük és iskolájuk között. Nekik a VTO révén nem kell aggódniuk, hogy a legutóbbi vizsgájuk eredményének kihirdetése miatt lemaradnak az utolsó buszról vagy vonatról, hiszen a vizsgaeredményeket a VTO-n néhány nap múlva megnézhetik. De a VTO a vizsgák felvételekor is megspórolja nekik az utazással járó anyagi és időbeli ráfordítást, hiszen a vizsgákra az interneten keresztül otthon is feliratkozhatnak.

 

 

Bővebben a tanulmányi ügyintéző rendszerekről

A tanulmányi ügyintéző rendszerek robosztus web alapú alkalmazások, amelyek az adott intézmény szerverén futnak. A két fő felhasználói csoport: a hallgatók és az oktatók. A VTO-t az intézmény belső hálózatán keresztül, illetve az internet segítségével bárhonnan elérhetjük, ahol a futtatáshoz szükséges alapkövetelmények adottak: megfelelő konfigurációjú számítógép, internet-hozzáférés. Így akár otthonról is intézhetjük a tanulmányainkkal kapcsolatos ügyeket.

A VTO-t az oktatási intézmény által adott egyedi azonosító kód segítségével érhetjük el. Magyarországon két nagy tanulmányi ügyintéző rendszer használatos: a Neptun és az ETR.

 


Érdemes tudni!

  • Újdonságnak számít, hogy már az interneten keresztül is lehet jelentkezni felsőoktatási intézményekbe. A felvételi jelentkezési lap internetes kitöltése után a www.felvi.hu oldalról ki kell nyomtatni egy regisztrációs lapot, amelyet aláírva vissza kell küldeni az Országos Felsooktatási Felvételi Irodához. Bár ez a rendszer nem szűri ki teljes mértékben a sorban állást, nagy előnye, hogy lényegesen csökkenti a hibalehetőségeket.
  • Hamarosan a diákigazolványokat is meg lehet majd rendelni elektronikus úton a www.diakigazolvany.hu weboldalon, bár ez egyelőre még csupán egyfajta előigénylést jelent. Miután a diákok kitöltöttek egy virtuális adatlapot, az adott intézményben beszkennelik a fényképüket, majd az aláírásukat, az adataikat az egyetemek, illetve a főiskolák tanulmányi osztályáról küldik tovább. Az interneten keresztül a hallgatók elindíthatják diákhitel-igénylési kérelmüket is.

 

Az interneten manapság a becslések szerint mintegy 500 millió weboldal található.

Ez a szám óriási mennyiségű tartalmat sejtet, ami ráadásul állandóan változik, és naponta több százezernyi újabb oldallal bővül. Természetesen ilyen hatalmas mennyiségű információt senki sem képes feldolgozni, ezért sokféle eszközt és szolgáltatást találtak már ki arra, hogy a felhasználók minél gyorsabban megtalálhassák, kiszűrhessék a számukra fontos tartalmakat. Az internetes keresés legalapvetőbb eszközei a keresőfelületek, amelyek a többi tartalomhoz hasonlóan szintén weblapok formájában érhetőek el.

 


Szélessávon

A valóban hasznos és hatékony keresés szinte csak szélessávú internetkapcsolat esetén valósulhat meg, hiszen megtalálni a keresett tartalmat sokszor igen időigényes feladat. A keresés tárgya bármi lehet, az interneten pedig szinte minden meg is található. Ha például nyaralni szeretnénk, kereshetünk szálláshelyet, nézegethetünk fotókat a kiszemelt helyszínről, böngészhetünk az utazási irodák ajánlatai között. Vagy, ha éppen nem tudjuk a választ az egyik tévében feltett műveltségi kérdésre, a világháló nagy valószínűséggel azt is megválaszolja. Matematika, történelem, építészet, oktatás, munka, szórakozás, kultúra... a témakörök kimeríthetetlenek.

Nem beszélve arról, hogy kutakodás közben rengeteg olyan érdekességre bukkanhatunk még, amelyek nem kapcsolódnak szorosan az eredeti kereséshez, mégis érdemesnek tűnik időt fordítani rájuk. Mindezek miatt a szélessáv ideális megoldást jelent, hiszen ebben az esetben az idő nem pénz, illetve a nagy adatátviteli sebességnek köszönhetően egy-egy honlap megjelenítésére nem kell hosszú perceket várnunk. Nem szükséges tehát felesleges kompromisszumokat kötnünk, sem pénztárcánkkal, sem szabadidőnkkel.

Ráadásul a szélessáv nem korlátoz bennünket kizárólag a szövegek böngészésére, de szemléltető kép-, hang- és mozgóképanyagokat is lehívhatunk, amelyek nagyban hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a megszerzett ismeret még inkább megragadjon a fejünkben.

 

 

Érdemes tudni!

  • A keresések során kilistázott találatokhoz legtöbbször az adott weboldal rövid szöveges összefoglalója is kapcsolódik. Ezek segítségével könnyedén eldönthetjük, hogy valóban mely oldalakat érdemes megnéznünk. Így elkerülhetőek a felesleges kattintások.
  • A legtöbb keresőben lehetőségünk van a saját preferenciáink szerint személyre szabni a keresőfelületet: megadhatjuk a felület nyelvét, a keresés nyelvét, a megjelenített találatok számát, automatikusan kiszűrethetjük a nem kívánatos tartalmakat. (Ez legfőként akkor érdekes és hasznos, ha az internetet kiskorú gyermekünk is használja.)
  • A Google magyar változatában, valamint a Vizslán lehetőségünk van kiválasztani, hogy a teljes weben vagy csak a magyar weben keressünk.
  • A legtöbb tartalomszolgáltató internetes portálba "bele van építve" valamilyen kereső, amely a portál minden egyes oldalról elérhető, így tehát akár a hírek/cikkek olvasása közben is rákereshetünk egy-egy szóra, kifejezésre.
  • Minden böngészőben lehetőség van arra, hogy a böngészőfelületbe állandó elemként beágyazzuk kedvenc keresőnket (sőt, egyes böngészőkben "alaptartozék" a keresőablak), így kereséskor nem szükséges külön a keresőfelületet megnyitni.

 

 

Bővebben a keresésről

Az eredményes keresés elsősorban nem a keresőprogramon múlik, hanem rajtunk: a siker kulcsa a megfelelő keresőszó. Az internetes keresést segítő keresőfelületek elsősorban a világhálón elhelyezett szöveges állományok alapján adnak találatokat. Egy kép, vagy bármilyen egyéb kiterjesztésű anyag (program, hang, videó stb.) is a hozzárendelt szöveges leírás alapján kereshető. A pontos találat tehát alapvetően a jól eltalált keresőkifejezésen múlik.

A keresés legegyszerűbb formája, ha pontosan beírjuk a keresett szót vagy kifejezést (pl: egy személy teljes nevét). A keresők a kis és nagybetűk között nem tesznek különbséget, viszont a speciális karakterek (írásjelek, szimbólumok) használatát kerüljük, mert az összezavarhatja a találatok lekérdezését. Több szóból álló kifejezés esetén a keresők nem feltétlenül veszik összetartozónak a szavakat, tehát a pontos találatok mellett olyan oldalakat is kilistáznak, ahol a megadott szavak különböző helyen fordulnak elő.

A keresők nem szeretik a túl általános szavakat (névelők, kötőszavak), amelyeket gyakran nem vesznek figyelembe a kereséskor. Ha tehát nem jó keresőszóval próbálkozunk, vagy a keresett szó/kifejezés túl általános (gyakori szavak sorozata), végeredményként általában szinte átláthatatlan találattengert kapunk. Ilyenkor szűkítsük a keresésünket, vagy logikai műveletek (and/és, or/vagy, not/nem) vagy az összetett keresés funkció segítségével, amelyek használatáról az egyes keresők tájékoztatnak. (Túlságosan szűkre szabott vagy értelmezhetetlenül elírt keresőkifejezés esetén előfordulhat, hogy egyetlen találat sem jelenik meg a képernyőn.) A keresés során felmerült problémák megoldásában a legtöbb keresőben megtalálható Súgóra támaszkodhatunk, amely példákkal illusztrálva segít minket a minél hatékonyabb keresésben.

 


Bővebben a keresők működéséről

Az internetes keresőknek két nagy típusát különböztetjük meg: katalógus és index. A katalógusokat emberek (maguk a webhelyek tulajdonosai, illetve a keresőszolgáltatás által foglalkoztatott szerkesztők) állítják össze úgy, hogy kézzel nyilvántartásba veszik, és témakörökbe sorolják a weben található információkat, amelyek közt ily módon tematikusan kereshetünk.

A katalógus akkor hasznos, ha egy téma behatóbban érdekel bennünket és szeretnénk a lehető legtöbb azzal kapcsolatos információt egy helyről elérni. Az indexelés esetében viszont a keresést webrobotok, vagy más néven "pók"-ok végzik el automatikusan. Ez az internetes keresés gyakoribb formája, amikor egy keresőfelületen beírjuk a keresett szót, majd a keresőprogram ez alapján válogatja le a megfelelő weboldalakat, vagyis kilistázza mindazon weboldalakat, ahol a keresett kifejezés előfordul. Ma már a legnépszerűbb keresők katalógusként és indexként is működnek.

 


Hogyan legyen weblapunk megtalálható az interneten?

Magától a legtöbb kereső nem fog megtalálni egy új oldalt. Annak érdekében, hogy bekerüljön a kereső adatbázisába, legtöbbször regisztrálni kell az oldalt az adott kereső weblapján, vagy a kereső által már ismert oldalakon linkeket kell elhelyezni, melyek az új oldalra mutatnak.

Segítségül 2 link az új oldalak regisztrációjához:
nemzetközi példa:
Google: http://www.google.com/addurl.html
hazai példa:
Goliat: http://www.goliat.hu/hozzaad.htm

A keresők egymástól eltérő módon rangsorolják az oldalakat, így egy kulcsszóra rákeresve a találati lista sorrendje nem feltétlen azonos.
Különösen hasznos segédeszköz a megfelelő kulcsszavak kiválasztásához a google alkalmazása, mely megmutatja, adott kulcsszót kereső emberek milyen egyéb témák után érdeklődnek még, ennek megfelelően lehet olyan kulcsszavakat is az oldalba írni, melyek nem közvetlenül kötődnek az adott laphoz, de valószínűsíthető, hogy az olyan témakör után érdeklődőket az adott lap is érdekelni fogja.
A keresőkben az előkelő helyezések megszerzése érdekében javasolt a megfelelő kulcsszavak alkalmazása az oldalak címében (title), az oldalra mutató linkeknél a klikk ide helyett valami az oldalra utaló szöveg, képek ALT tag-jebe történő megfelelő kulcsszavak elhelyezése. A keresők "megítélésénél" fontos szempont lehet akár a html állomány neve, a használt könyvtár struktúrában található elnevezések is. Az egyik legfontosabb szempont, ami a keresőktől függetlenül is komoly nézettség növekedést jelent, az oldalra mutató linkek. Kérjünk meg minden ismerősünket, barátunkat, helyezzen el az adott oldalra mutató linket a fentieknek megfelelően "beszédes" szöveggel. Az itt leírtak nem csodaszerek, a weblapok népszerűsítésére számtalan más mód is létezik, ez csupán egy lehetőség a sok közül. Természetesen a világon elég sok weboldal található, így nem várható el egyetlen keresőtől sem, hogy az oldal regisztrációja után azonnal megtalálja azt. A kereső adatbázisba való bekerülés akár több hét is lehet.

 


Népszerű keresők

Az utóbbi évek egyik elismerten legjobb és legnépszerűbb keresőfelülete a Google, amely egyben a világháló jelentős részének duplikált változataként is értelmezhető. Ez annyit jelent, hogy itt nem csupán összegyűjtik az éppen elérhető weboldalakat, de archiválják is azokat. Így a Google-on egy már nem létező vagy megváltozott weboldal is elérhető eredeti formájában. A Google működéséről és történetéről az alábbi linken találhatunk bővebb információforrást: wiki.hup.hu

Szintén népszerű keresőnek számít a Yahoo, amely nemcsak a kulcsszavas, hanem a tematikus keresést is lehetővé teszi. Ebben az esetben a témakör lépésről-lépésre történő szűkítésével kerülhetünk egyre közelebb a keresett tartalomhoz. Hasonlóképpen működik a ok.hu (régebbi nevén: Vizsla24) is, amely tulajdonképpen a Google magyarított változata, vagyis kizárólag a magyar weboldalak között kereshetünk vele. A gyakran használt keresők közé tartozik még az Altavista, amely az összetett keresésben nyújt sokat, valamint a nem szöveges fájlok találati mennyisége terén, azonban ennek a használata az utóbbi időben jelentősen visszaszorult a Google keresőhöz képest.

A tematikus rendszerű keresőkhöz hasonlóan működik a magyar startlap, amely bár nem hagyományos értelemben vett keresőrendszer, a hozzá tartozó közel kétezer tematikus lapgyűjteményben mégis rengeteg témakör között válogathatunk. A startlap kifejezett előnye, hogy az egyes tematikus lapcsoportok tartalmának összeállítása mögött szerkesztői munka áll, így jó eséllyel bukkanhatunk itt olyan linkre is, amelyet egy normál gépesített kereső nem adott volna ki találatként. Hátránya azonban éppen emiatt, hogy lassabban frissül, mint motorizált vetélytársai és mivel a felhasználókra van bízva így üzleti érdekből vagy emberi hibából is téves eredményre vezethet a keresésünk. A startlaphoz hasonló hazai legismertebb linkgyűjtemények az ok.hu linktár, az oldal.info , a witamin.hu vagy a linkcenter.hu

 

A kártékony programok száma naponta átlagosan 80 darabbal nő.

A vírusok, kémprogramok és hackerek csak arra várnak, hogy csatlakozzunk a világhálóra, és máris keresik "védelmi vonalaink" gyenge pontjait. Sajnos tökéletes védelem valószínűleg nem létezik, megfelelő odafigyeléssel azonban jó eséllyel megvédhetjük számítógépünk épségét az interneten leselkedő veszélyektől. A hatékony védelem legbiztosabb módja, ha a rendelkezésre álló védelmi eszközöket (vírusirtók, kémprogram-eltávolítók és tűzfalprogramok) kombinálva használjuk.

 


Szélessávon

A védekezés minden internetre csatlakozatott számítógépnél elengedhetetlen. Fokozottan igaz ez szélessávú hozzáférés esetén, hiszen a folyamatos internetkapcsolat tulajdonképpen olyan, mintha egyfolytában a támadások tűzvonalában tartózkodnánk. Ugyanakkor az is igaz, hogy a gyors és folyamatos kapcsolat egyben nagyobb biztonságot is jelenthet. A vírusok, kémprogramok és hackerek ugyanis mindig újabbnál újabb módszerekkel támadnak, ami ellen csak a valóban naprakész, és folyamatosan frissített védelmi eszközökkel védekezhetünk hatékonyan.

 


Mit árthatnak nekem?

A számítógépünk épségére kártékony programok, valamint az illetéktelen behatolók (hackerek) számos módon okozhatnak kárt számunkra. Állományokat törölhetnek a merevlemezünkről, működésképtelenné tehetik a számítógépünket, hogy csak a legegyszerűbbeket említsük. A technika azonban itt nem áll meg, vannak még kifinomultabb módszerek. A kémprogramokat például elsősorban reklámcélokra találták ki, segítségükkel megfigyelhetőek az internetezési szokásaink, ezáltal kéretlen hirdetéseket jeleníthetnek meg a képernyőnkön, átállíthatják böngészőnket, és számos hasonló kellemetlenséggel keserítik meg internetezésünket.

Még komolyabb probléma azonban, amikor a különböző programok, illetve a hackerek titkos kódjainkhoz (pl. online banking jelszavunk) férnek hozzá, és akár konkrét pénzbeli kárt okoznak számunkra. Nem beszélve arról, ha tudtunkon kívül internetes bűncselekményre "veszik rá" számítógépünket: például azon keresztül törnek fel nemzetbiztonsági rendszereket.

 


Bővebben a vírusvédelemről

Első lépésben telepítsünk egy megbízható vírusirtót, majd legalább néhány naponta egyszer frissítsük adatbázisát, hogy a legújabb vírusokat is felismerje. (A legtöbb vírusirtónál beállítható, hogy önmaga automatikusan frissítse adatbázisát.)

Megfelelő beállítások esetén a vírusirtó állandóan figyelemmel kíséri a számítógépen zajló eseményeket, a küldött és fogadott e-maileket, és azonnal jelez, ha vírust észlel. Ettől függetlenül hetente legalább egyszer futtassunk le egy víruskeresést, és ellenőrizzük, hogy számítógépünk nem fertőzött-e.

Jelenleg az egyik legnépszerűbb ingyenesen letölthető vírusirtó program az AVG Free Edition.

A valóban hatékony védekezéshez azonban a fentieken túl néhány további "szabályt" is érdemes betartani.

Ezek közül talán a legegyszerűbben teljesíthető, hogy a számítógépünkbe kerülő adathordozókon (CD, floppy-lemez, pendrive stb.) tárolt állományokat minden esetben ellenőrizzük futtatás, illetve megnyitás előtt, hogy nem tartalmaznak-e vírust.

Soha ne nyissunk meg úgy e-mailhez csatolt küldeményt, hogy nem ismerjük annak funkcióját. Akkor sem, ha a feladó alapján úgy tűnik, ismerőstől kaptuk a levelet. Különösen legyünk óvatosak az .exe, a .com, a .bat, a .pif és a .vbs kiterjesztésű fájlokkal. Ahhoz, hogy ezeket felismerhessük, tiltsuk meg a Windowsnak a fájlkiterjesztések elrejtését.

Gondolkodás nélkül töröljünk minden olyan e-mailt, amelynek nincs feladója, és azokat is, amely általunk ismert személytől érkezett, azonban tárgyában idegen nyelvű vagy értelmetlen szöveget tartalmaz.

Az Internet Explorerben a biztonsági szintet legalább közepesre (Medium) állítsuk be. (Ha ennél magasabbra állítjuk a biztonsági szintet, eőofordulhat, hogy bizonyos internetes tartalmakat csak részlegesen érünk el.)

Végül folyamatosan frissítsük operációs rendszerünket (pl. Windows), számos "kártevő" ugyanis a rendszerben rejlő hibákat, apró biztonsági lyukakat használja ki a beférkőzéshez. Az operációs rendszerek gyártóinak frissítései pedig éppen ezeket a hibákat javítják ki. A frissítések a gyártók honlapjairól érhetőek el, legtöbbször közvetlenül a startmenüben megtalálható Frissítés (Update) gomb megnyomásával.

Vírusvédelem témában érdemes ellátogatni a VírusHíradó, a virus.lap.hu, az internetbiztonsag.lap.hu oldalakra, valamint a Biztonság portálra. Ezeken további védelmi programokat, számos hasznos tippet és információt érhetünk el.

 

 

Bővebben a kémprogram-védelemről

A kémprogramok elleni hatékony védekezéshez a vírusirtókon túl általában további programokra is szükségünk van. Az egyik legnépszerűbb kémprogram-eltávolító a szintén ingyenesen letölthető Ad-Aware. Az Ad-Aware nem fut folyamatosan a számítógépen, ezért ennek adatbázisát is frissítsük rendszeresen, és segítségével legalább hetente egyszer ellenőrizzük, hogy nem "kémkedik-e" valaki adataink után.

További információért a kémprogramok esetében is érdemes ellátogatni az internetbiztonsag.lap.hu oldalra, valamint a Biztonság portálra.

 


Bővebben a hackerekkel szembeni védekezésről

Az illetéktelen behatolókkal, hackerekkel szemben leghatékonyabban a tűzfal programokkal védekezhetünk. A tűzfalak tulajdonképpen áthatolhatatlan védelmi hálózattal veszik körül számítógépünket, mint a filmekben a bankok páncéltermeit.

Tűzfalunk telepítése után, annak megfelelő működését önmegtámadással ellenőrizhetjük. Az öntámadás lényege, hogy az "áltámadó" program olyan betörést szimulál, amely a védelmi rendszer résein keresztül igyekszik beférkozni. A próba lényege éppen ezeknek a réseknek a megtalálása. A legjobb hír, amit egy próba során közölhet velünk a program, hogy nem létezik ilyen gép. Ez azt jelenti, hogy egyetlen rést sem talált.

Az egyik legnépszerűbb ingyenesen letölthető tűzfalprogram a Kerio, továbbiakat, illetve öntámadást szimuláló alkalmazásokat, valamint bővebb információt a témában az internetbiztonsag.lap.hu oldalon, valamint a Biztonság portálon portálon találunk még.

 

Manapság a teljes e-mail forgalom 50-60 százalékát a kéretlen elektronikus levelek (spamek) teszik ki.

Vagyis az e-mailes kommunikációra fordított hálózati erőforrások fele tulajdonképpen kárba vész. Egyes felmérések szerint a spamek által okozott károk évente több tízmilliárd dollárban mérhetők.

Elegünk van a zavaró a reklámokból? E-mailes postafiókunk nap, mint nap spamekkel telik meg? Vagy nem szeretnénk, ha gyermekünk szexuális tartalmú weboldalakat nézegetne? Minderre megoldást jelenthet a tartalomszűrés. Az idegesítő, nem kívánatos tartalmak ellen többféleképpen védekezhetünk: böngészőnk megfelelő beállításával, vagy akár önálló tartalomszűrő programokkal.

 

 

Szélessávon

A szélessávú hozzáférés adta gyors adatátvitel, illetve állandó internetkapcsolat egyfelől óriási lehetőség, másrészt viszont nagyban segíti a világhálón áramló nem kívánatos, sokszor idegesítő és káros tartalmak terjedését. Annak érdekében, hogy megfelelően kihasználhassuk a szélessávban rejlő előnyöket, és az internetezésre fordított időnket, energiánkat, pénzünket valóban hasznos, értékes és szórakoztató dolgokra fordíthassuk, ne feledkezzünk meg a tartalmak megfelelő szűréséről.

 


Bővebben a spamek szűréséről

A spamek elleni védekezés lényeges része, hogy ne tegyük nyilvánossá e-mail címünket az interneten. A spamküldő cégek egy része ugyanis olyan ügynökségektől jut hozzá a címekhez, amelyek weboldalakról, csevegő-fórumokról vagy nyilvánosan elérhető címtárakból gyűjtik össze ezeket.

Ha egyes esetekben mégis szükséges megadnunk az e-mail címünket, például regisztrálunk egy honlapon, vagy részt veszünk egy promóciós játékban, akkor erre a célra érdemes létrehoznunk egy második e-mail címet is (pl. ingyenes e-mail-szolgáltatások segítségével).

A fentiek mellett pedig az egyik legfontosabb "aranyszabály", hogy soha ne válaszoljunk a spamekre, sőt leiratkozni se próbáljunk róluk. Ezzel ugyanis többnyire csupán azt érjük el, hogy a spamküldő megbizonyosodjon róla: valóban létező postafiókot talált, amelyet a jövőben is érdemes kéretlen levelekkel bombáznia.

Természetesen a megelőzésre tett erőfeszítéseink ellenére, nagy valószínűséggel mindig akad néhány spam, amely nem kerül el minket. A mégis beérkezett kéretlen levelekkel szemben a különböző szűrőalkalmazásokkal és -beállításokkal védekezhetünk. A Windowshoz tartozó Microsoft Outlook például gyakori mondatok alapján képes kiválogatni a kereskedelmi, illetve pornográf tartalmú leveleket, és automatikusan oda helyezi azokat, ahova kívánjuk: a kijelölt spamgyűjtő mappába vagy akár a kukába. Ugyanígy az ingyenes e-mail-szolgáltatások többsége is lehetővé teszi ma már a spamszűrést. Ezekkel a beállításokkal, ha teljesen nem is szűnik meg, de mindenképpen mérséklődik a spamáradat.

A levelezőrendszerek megfelelő beállításain túl önálló spamszűrő segédprogramokkal is védekezhetünk. Számos ilyen alkalmazást, illetve részletesebb információkat a témáról a spam.lap.hu oldalon találhatunk.

 


Mit tegyünk ha mégis kéretlen levelet kaptunk?

A Nemzeti Hírközlési Hatóságnak kell bejelenteni a spammelés tényét. Ezt leggyorsabban e-mailben tehetjük meg, figyelve a következőkre:

  • A kéretlen levél fejléccel együtt (például csatolt fájlként) legyen elküldve
  • legyen benne a bejelentő neve és lakcíme
  • a bejelentést a e-mail címre küldjük el.
  • Ezen kívül ha a küldő láthatóen publikus e-mail címet adott meg vagy beazonosítható az internetes szolgáltatója, akkor küldjünk oda is levelet, ezt általában az címre tehetjük meg.

Ha úgy érezzük, személyes adataink is sérülnek - pl. saját és nem céges e-mailt bombáznak -, akkor bátran írjunk az adatvédelmi biztosnak is a következő e-mail címre:

 


Bővebben a kéretlen reklámok elhárításáról

Az internetezés kellemes élményét számos esetben zavarják meg a kéretlenül képernyőnkre kerülő reklámok. Ezért az idegesítő jelenségért többnyire az úgynevezett kémprogramok felelősek. Részletesebb bemutatásuk, illetve ellenük való védekezés leírása a Számítógép-védelem rovatban található.

Kiegészítő megoldásként a kéretlen hirdetéseket tartalmazó felugró ablakok blokkolására számos hatékony szoftver létezik; a biztonság kedvéért érdemes valamelyiket feltelepíteni a gépünkre, bár ez azzal a kis kellemetlenséggel jár, hogy a nem veszélyes felugró ablakokat is letiltja a program (így ezek felnyitását külön engedélyezni kell).

 

 

Bővebben a gyermekek védelméről

Az interneten számos korhatáros, a gyermekeinkre káros tartalom található. Éppen emiatt kiemelten fontos megfelelő figyelmet fordítanunk gyermekeink védelmére. Erre többféle lehetőségünk is adódik.

Első lépésként az internetes böngészőben letilthatunk bizonyos weboldalakat. Ez azonban nyilvánvalóan nem elegendő védekezés, hiszen képtelenség számba venni minden egyes honlapot, amely veszélyforrást jelenthet.

Ezért következő lépésben ajánlatos olyan keresőt használnunk, amelynél beállíthatjuk, hogy bizonyos felnőtt tartalmakat ne soroljon fel a találatok között.

Végül, de nem utolsó sorban számtalan önálló program létezik, amelyeket kifejezetten az interneten elérhető tartalmak szűrésére fejlesztettek ki. Olyan ez, mint a tévékben a korhatárt jelző feliratok és jelzések.

A témában további információk, illetve letölthető alkalmazások, programok találhatók még a Barátságos Internet Fórum honlapján, az internetbiztonsag.lap.hu, illetve a spam.lap.hu oldalakon.

 

Mint minden műszaki jellegű szolgáltatással, így a szélessávú internetkapcsolattal is adódhatnak technikai problémák.

Ilyen esetben célszerű az internetszolgáltatónkhoz fordulni, vagy e-mailen, vagy (amennyiben a fennálló hiba miatt nincs internet) telefonon, és az ő szakembereik tanácsait kikérni. Sőt, egyes szolgáltatók külön hibaelhárító szoftverrel is az ügyfelek segítségére sietnek. Ugyanakkor adódhatnak olyan tipikus problémák, amelyekre "előre borítékolható" a válasz: az alábbiakban ezeket gyűjtöttük össze.

Mindenek előtt, egy általános tanács: a hatékony hibaelhárításhoz elengedhetetlen a felkészültség. Ezért az első adandó alkalommal szerezzük be nyomtatott és digitális formában egyaránt az internetszolgáltatónk által közreadott Gyakori kérdéseket tartalmazó dokumentumot, a technikai segédletet és az általános hibaelhárítási tanácsok leírásait. Továbbá tartsuk magunknál a szolgáltatónk ügyfélszolgálati telefonszámát. Emellett nem árt, ha van az ismeretségi körünkben egy profi (lehetőleg rendszergazda), akit ha kell, segítségül hívhatunk.

De tanulhatunk mások tapasztalataiból is, ezt legegyszerűbben a különféle informatikai témájú felhasználói fórumokat átböngészve tehetjük meg. Ilyen például a HWSW Informatikai Kerekasztal. Végül, de nem utolsó sorban, ha önszorgalmunk erre is kiterjed, elmélyedhetünk a számítógépes, illetve internetes hibaelhárítás témakörében. Kiindulásnak ismerkedjünk meg az itt következő hibaelhárítási "túlélő készletben" található legtipikusabban előforduló hibákkal, és azok javasolt megoldásaival.

 


Probléma: Nincs internet.

Megoldás: A szolgáltatónknál előfordulhatnak átmeneti üzemzavarból, illetve karbantartásból eredő internet-kimaradások. Utóbbiakról, azaz a tervezett leállásokról a szolgáltató minden esetben előre tájékoztatja ügyfeleit. A kapcsolat hiánya azonban adódhat számítógépünk pillanatnyi működési zavarából is, ezért nem árt, ha újraindítjuk. Amennyiben huzamosabb idő múlva sem áll vissza az internetkapcsolat, lépjünk kapcsolatba a szolgáltatónkkal telefonon.

 


Probléma: Nem tudok kapcsolódni az internetre.

Megoldás: Ennek rengeteg oka lehet, ezért mielőtt kapcsolatba lépünk a szolgáltatónkkal, alaposan ellenőrizzük, hogy működik-e a DSL-modem vagy kábeles internetnél a kábelmodem, megfelelőek-e a számítógép és a hálókártya beállításai, mikrohullámú internetkapcsolat esetén indítsuk újra a rádiós egységet és/vagy a számítógépet. Nézzük meg, a tűzfalunk nem állítódott-e el, és netán ez blokkolja az internetet. (Ebben az esetben állítsuk vissza a tűzfalat, hogy engedélyezze az internetes adatátvitelt.)

Amennyiben mindent rendben találtunk, de huzamosabb idő elteltével sem tudunk felcsatlakozni az internetre, lépjünk kapcsolatba a szolgáltatónkkal telefonon.

 


Probléma: Naponta többször is megszakad az ADSL-vonalam.

Megoldás: Akárcsak a kapcsolódási hibának, ennek is számos oka lehet. Ilyenkor is ellenőrizzük le a modemünket, a tűzfal és a számítógépünk beállításait, valamint a hálókártyát. Ha van rá lehetoségünk, egy másik számítógépen is próbáljuk ki az internetkapcsolatot. Amennyiben fájlcserélő programot futtatunk a gépünkön, ellenőrizzük a kapcsolati beállításokat, mert van olyan, amelyiknél a túl sok letöltés megszakíthatja a kapcsolatot.

 


Probléma: A DSL-modem elvesztette az összeköttetést a központtal.

Megoldás: A modemet minden ilyen esetben újra kell indítani. Ezt legkönnyebben úgy tehetjük meg, ha a DSL-modemet kihúzzuk konnektorból, majd visszadugjuk. Amennyiben ezek után sem tapasztalunk javulást, hívjuk az ügyfélszolgálatot.

 


Probléma: Azt a hibaüzenetet kapom, hogy rossz a felhasználónevem, vagy a jelszavam.

Megoldás: Első lépésként ellenőrizzük, hogy felhasználónevünket megfelelően írtuk-e be a csatlakozáshoz. Ha a felhasználónevünk megfelelően van beírva, akkor írjuk be a jelszavunkat még egyszer, amennyiben így sem sikerült csatlakoznunk, lépjünk kapcsolatba az ügyfélszolgálattal.

 


Probléma: Ha leállítom a tűzfalszolgáltatást, majd újra engedélyezem, néhány program nem tudja elérni a hálózatot.

Megoldás: A tűzfal tiltása után az engedélyezés az aktív biztonsági szintet egy alapértelmezett biztonsági szintre változtatja. Ebből fakadóan előfordulhat a hálózati forgalom egy részének leállása, avagy tiltása. A kívánt állapot visszanyeréséhez állítsuk vissza az aktív biztonsági szintet arra a szintre, amelyet eredetileg, a tűzfal leállítása előtt használtunk.

Az interneten böngészni, vagyis online tartalmakat olvasni, nézni, használni, kipróbálni, illetve ezeket megvásárolni és letölteni szabadon lehet.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy az interneten minden megengedett: a világhálóra is vonatkoznak bizonyos jogi normák, amelyekhez tartanunk kell magunkat, illetve amelyek áthágása esetén felelősségre vonhatóak vagyunk.

 

Az internetezés alapvetően szabad tevékenység (kivéve egyes országokat, ahol tiltják, vagy korlátozzák), ettől függetlenül azonban megvannak a maga korlátai, szabályai. Ezek egyfelől az internetes közösség vagy az internetező egyén alapvető emberi erkölcsi-etikai normákon nyugvó önkorlátozásából fakadnak. (Ilyen például a Netikett betartása, vagy az ahogyan a pornográf, illetve emberi jogokat sértő stb. oldalakhoz viszonyulunk.) Másrészt számos jogszabály az internetre is érvényes, vagyis a világháló, bármennyire is szeretnék azt egyesek, nem törvényen kívüli hely.

 
 

Bővebben a szerzői jogokról

Az interneten közzétett tartalmakat bármely más szellemi termékhez hasonlóan a szerzői jog védi, legyen szó nyilvános publikálásról vagy egy zárt hálózaton való terjesztésről. Ennek értelmében az online elérhető tartalmak magáncélú fogyasztása, valamint birtoklása megengedett, bárminemű nyilvános továbbfelhasználása, illetve többszörözése azonban a szerző engedélyéhez kötött.

 

Egészen konkrétan, a magyar jog szerint engedélyt a szerzőtől - pontosabban az ő ezen jogát gyakorló közös jogkezelőtől - csak annak kell kérnie, aki a tartalmat az interneten hozzáférhetővé teszi, nem pedig annak, aki azt saját, vagy családi, baráti körének műélvezete céljából letölti, azaz magáncélra másolja.

 

Amennyiben nem jogdíjköteles fájlokról van szó (pl. egy személyes honlapon közzétett amatőrfotók), azok más általi nyilvános felhasználásához elég a szerző írásos jóváhagyása. Jogdíjköteles fájlok (zenék, filmek) esetében az engedély mellett természetesen jogdíjat is kell fizetni. Ezen szabály alól kivételt jelent az internetes tartalmak oktatási célú újrafelhasználása (de ebben az esetben is bizonyos kitételek - például forrásmegjelölés - mellett).

 

A magyar szerzői jogi törvény szerint a letöltés " többszörözésnek" minősül, ugyanakkor a törvény 35.§ (1) bekezdése kimondja, hogy "magáncélra bárki készíthet a műről másolatot, ha az jövedelemszerzés vagy jövedelemfokozás célját közvetve sem szolgálja. (Kivéve építészeti mű, műszaki létesítmény, szoftver, számítástechnikai eszközzel működtetett adattár.) Ez a szabály vonatkozik a letöltésekreis, méghozzá attól függetlenül, hogy a 'feltöltés', vagyis az interneten történt nyilvánossá tétel jogszerű volt-e.

 

És itt már szürke területre érkeztünk, hiszen bár a magáncélú letöltés önmagában nem jogsértő, a letöltés révén mégis előfordulhat, hogy tudtunkon kívül olyan tartalom kerül a birtokunkba, amely nem jogtiszta. Vagyis a megosztás, azaz a feltöltés az internetre jogtalanul történt: nem mi vagyunk a mű szerzői; nem kaptunk engedélyt az alkotótól, vagy annak jogkezelőjétől a mű közzétételére; még nem járt le a jogdíj.

 

Az ún. warez site-okon és a fájlcserélő hálózatokon keresztül pedig szinte biztos, hogy illegálisan terjesztett kalózfájlok birtokába jutunk. Kivételt képeznek persze az ingyenes vagy shareware fájlok, illetve a p2p-k esetében, ha a szerző maga juttatja el műveit a hálózatokra. Ha garantáltan jogtiszta tartalmakra (mp3-ak, filmek, szoftverek stb.) vágyunk, forduljunk a legális letöltő helyekhez, vagy hivatalos beszerző forrásokhoz. Igen nagy választékot találunk számítógépes szoftverekből, zenékből és játékokból a teljesen legális Download.com oldalon. Az itt, és hasonló legális letöltő helyeken elérhető fájlok zöme fizetős, de jelentős mennyiségű jogtiszta ingyenes tartalmat is találunk rajtuk.

 

Webes kapcsolatok

Az internet egyik legnépszerűbb és legszélesebb körben használt szolgáltatása kétségtelenül az e-mail, vagyis az elektronikus levelezés. A számok magukért beszélnek: a legnagyobb, ingyenes hazai levelezőszolgáltatás weboldalain például naponta átlagosan 2,5 millió oldalletöltést regisztrálnak, ami nagyjából 350 ezer felhasználó napi e-mailezésének köszönhető.

Az elektronikus levelezés egyik legnagyobb előnye, hogy segítségével gyorsan és egyszerűen oszthatjuk meg élményeinket, mondanivalónkat barátainkkal, rokonainkkal, kollégáinkkal. Nem kell bélyeget vennünk, sorban állnunk a postán, csak megírjuk a levelet, és már küldhetjük is. Ráadásul a küldemény - a technikai háttér megfelelő muködése esetén - a világ bármely tájára néhány percen belül meg is érkezik.

 

 

Szélessávon

Az elektronikus levelezés valódi élvezete a szélessávú internetkapcsolattal kezdődik. Az e-mailezés ugyanis az egyszerű szöveges levelek küldésénél sokkal többet tartogat a számunkra. A begépelt üzenetek mellett küldhetünk álló- és mozgóképeket, hangfelvételeket, zenét, játékot, illetve bármit, amit digitális formában megtalálunk a számítógépünkön vagy az interneten. Sőt még a fájlok, illetve az e-mailek méretével sem kell különösebben óvatosan bánnunk, hiszen szélessávon a letöltési idő és a telefonszámla sem tényező többé.

Fotókkal illusztrálva mesélhetünk legutóbbi nyaralásunkról, videóklip részletekkel csinálhatunk kedvet barátainknak kedvenc lemezünk meghallgatásához, de akár vicces kis játékokkal is szórakoztathatjuk ismerőseinket, és még sorolhatnánk.

 

 

Bővebben az e-mailezésről

E-maileket alapvetően kétféleképpen küldhetünk és fogadhatunk. Vagy az interneten elérhető webalapú levelezőfelületeken keresztül, vagy közvetlenül a számítógépen futtatható alkalmazások , vagyis levelezőprogramok segítségével. (A Windows "gyárilag" tartalmazza az Outlook Express nevű levelezőprogramot.) Levelezésünket azonban mindkét esetben egy független szervergép bonyolítja, és maguk az e-mailek is itt tárolódnak az elektronikus postafiókban.

A működés és a szolgáltatások mind a webalapú levelezőfelületek, mind a levelezőprogramok esetében hasonlóak. Egy nagy különbség azonban van közöttük: az internetes böngészőkkel megnyitható webalapú levelezőfelületeken keresztül bármely internetezésre alkalmas, illetve internetkapcsolattal rendelkező számítógép használatával, bárhol a világon elérhetjük postafiókunkat. A levelezőprogramokkal viszont csak azokon a számítógépeken nézhetjük meg a levelezésünket, amelyek levelezőprogramjában beállítottuk az elektronikus postafiókunk elérhetőségeit.

Az e-mailezés további hasznos fortélyait a Kezdőknek című honlapon sajátíthatjuk el, egészen az alapoktól kezdve a középhaladó felhasználói szintig.

Az email.linkcenter.hu, az email-marketing.lap.hu, illetve az ingyenmail.lap.hu oldalakon pedig számos levelezőprogram, ingyenes levelezőszolgáltatás és információ található még.

 

 

Érdemes tudni

  • A levelezőprogramok alapbeállításból letörlik e-mailjeinket az azokat tároló levelezőszerverről, és az adott számítógépre töltik le azokat. Így a későbbiekben az így megnézett leveleket már csak arról a konkrét számítógépről érhetjük el. Ebből következik, hogy több számítógép párhuzamos használata esetén (pl. iskolában, internet-kávézókban, barátoknál stb.) érdemes a webes alapú, míg egy állandó gép használatakor (pl. otthon) a levelezőprogramos e-mailezést választani.
  • A levelezőprogramoknál beállíthatjuk, hogy azok rendszeres időközönként (pl. 5 perc) frissítsék adatbázisukat, és jelezzék, ha új e-mail érkezett. Ennek köszönhetően a szélessávot jellemző állandó internetkapcsolat esetén szinte azonnal láthatjuk, ha valaki írt nekünk, nem kell újra és újra ellenőriznünk postafiókunkat, hogy a várt e-mail megjött-e már.
  • Elektronikus levelezésünket mindössze két dolog korlátozhatja: a tárhely kapacitása és a levelezőszerver korlátozásai. Az első esetben arról van szó, hogy akár ingyenes, akár fizetős levelezőszolgáltatást veszünk igénybe, az emailjeink tárolására szolgáló "fiók" mérete korlátozott, azaz nem tarthatunk benne akármennyi levelet. (Mint ahogy például a hagyományos postaládánkba sem fér bele korlátlan mennyiségű küldemény.) Az e-mailek méretét azonban nem kilóban vagy centiben, hanem byte-banmérjük. Manapság az ingyenes levelezőszolgáltatások például egy postafiókhoz általában 5-10 Mbyte-nyi (kb. 30-50 jobb minőségű digitális fotó) tárhelyet adnak. A tároló kapacitás korlátozása mellett a szolgáltatók sok esetben magát, az e-mailek maximális méretét is meghatározzák. Az egy levélben küldhető, illetve fogadható adatmennyiség manapság általában megszabott felső határa 3-5 Mbyte.
  • Az e-mailezés kifejezett előnye, hogy levelünket egy gombnyomással, vagyis "feladással" egyszerre több címzettnek is elküldhetjük. Nem kell újból és újból ugyanazt az üzenetet megírnunk, és egyenként kipostáznunk, csupán azt az egy levelet kell több embernek megcímeznünk, és máris mindegyikük megkapja a maga példányát.
  • Ahogyan a postaládánkba is mindig kerülnek különféle nyomtatott reklámanyagok, úgy az e-mail fiókunk is ki van téve a kéretlen digitális küldemények, a spamekáradatának. Hogy megakadályozzuk e-mail fiókunk ilyen módon való eltömítését, érdemes aktiválni az általunk használt levelezőrendszer spamszűrő szolgáltatását (ilyennel mind a webalapú levelezőfelületek, mind a számítógépen futtatható levelezőprogramok rendelkeznek.)
  • Ahogyan sajnálatos módon előfordulnak emberéletre veszélyes postai levélküldemények (lásd levélbombák, vagy a közelmúlt lépfenével fertőzött levelei), úgy az elektronikus levelezőrendszereken is terjednek ilyen ártalmas e-mailek. Ezek valamilyen vírust tartalmaznak, amelyek nem bennünk, hanem a számítógépünkben tehetnek akár nagyon komoly kárt. Az ilyen vírusos e-mailek kiszűrésére és megsemmisítésére szolgálnak a vírusirtó programok, amelyek nélkül ma már nem létezhet internetre csatlakoztatott számítógép!

 

 

Csevegés, chatelés

Sziasztok! Új vagyok itt, mi a téma?
Szia! A témánk az internetes csevegés, vagyis más néven a chatelés. Most próbálod először?
Igen. És szeretnék többet megtudni róla.
Akkor a legjobb helyre jöttél. Ha itt tovább olvasol, megtudhatod, mi is pontosan a chatelés, hogyan működik, és mit érdemes tudni róla.
Ez csúcs! Máris olvasom.

A chatelés tulajdonképpen a hagyományos beszélgetés digitális megjelenése, amely sok esetben kényelmesebb, gyorsabb és praktikusabb a személyes kontaktusteremtésnél. Ami élőben még a legjobb parafenoméneknek sem sikerül, az a chatelés révén játszi könnyedséggel megoldható: egyszerre társaloghatunk akár több emberrel, akik a világ legtávolabbi pontjain is lehetnek.

A chatelés tehát valós időben zajlik, alapesetben úgy, hogy a csevegők azonnali szöveges üzeneteket váltanak egymással. Ugyanakkor az adatátvitel sebességének ugrásszerű növekedésével (ld. pl. a szélessáv és a keskenysáv közti különbséget), és a folyamatos szoftverfrissítéseknek köszönhetően ma már ténylegesen szóban is beszélgethetünk, azaz szó szerint telefonálhatunk egymással az interneten keresztül. Sőt a videofonálás jóvoltából már a másik látványáról sem kell lemondanunk.

 

 

Szélessávon

Az internetes csevegés kizárólag szélessávú hozzáféréssel válik ténylegesen használhatóvá, élvezhetővé. Hiszen lassú, döcögős, folyton megszakadó kapcsolattal chatelni olyan, mintha egy-egy mondatunkon percekig rágódnánk, folyton félbeszakítanánk saját magunkat, és nem tudnánk, mit akarunk mondani. Márpedig ezek nem éppen a gördülékeny társalgás ismérvei. A szélessáv által garantált stabil, folyamatos online kapcsolattal viszont akár az egész napot áttrécselhetjük, sőt, akár fájlokat is csatolhatunk mondandónkhoz. Csupán arra kell ügyelnünk, hogy kinek mit mondunk.

A legnépszerűbb chatek vitathatatlanul azok, amelyek nyílt, kötetlen társkeresést tesznek lehetővé. Nem véletlenül. Hiszen ahelyett, hogy újsághirdetéseket adnánk fel, magányosok klubjába vagy társkereső irodákba járnánk, netán a manapság divatos gyorsrandikra fizetnénk be, van jóval egyszerűbb megoldás. Rengeteg időt, energiát és pénzt spórolhatunk meg magunknak, ha egyszerűen belépünk egy társkereső chatre. És mivel szélessávon internetezünk, kedvünkre "vadászhatunk" a partnerekre, ha pedig a szavaink célba értek, már jöhet is a videofon!

 

Bővebben a chatelésről

A chatelés alapvető sajátsága, hogy üzeneteinket nem egy külső szerverre küldjük el, ahol az eltárolódik, és amelynek tárhelyéről az bármikor letölthető, hanem az üzenet közvetlenül a beszélgetőpartner számítógépére érkezik meg, aki azt a küldés pillanatában már fogadhatja is, sőt azonnal válaszolhat rá (a hagyományos beszélgetésekhez hasonlóan).

A chatelésnek alapvetően két formája létezik: a chatoldalakon történő webalapú, illetve a chatprogram-alapú csevegés.

 

 

Bővebben a chatoldalakról

A chatoldalakon történő csevegéshez az állandó internetkapcsolaton túl nincs is szükségünk másra, mert az webes felületen keresztül zajlik. (A legtöbb chatoldal IRC-alapú, vagy Java futtató környezetet igényel, de ezek az ingyenes segédprogramok pillanatok alatt letölthetők és telepíthetők.)

A legnépszerűbb általános magyar chatoldalak a Chat.hu, a Chatelo.hu , a Cset.hu, a Csevego.net, valamint az Origo Társalgója. A témaválaszték szinte kimeríthetetlen, nem valószínű, hogy akadna olyan hobbink, kedvtelésünk, kérdésünk, amelyet ne tudnánk megvitatni másokkal ezeken a chatfórumokon.

Bár természetesen a legnagyobb nyüzsgés mindig az aktuálisan közkedvelt témák környékén zajlik, de keressünk bátran a világhálón, és biztosan megtaláljuk a számunkra legkedvesebb "beszélgető-szobát", vagy akár a legjobb barátot.

A chatelés első lépése rendszerint, hogy nevet, azaz chates szakszóval élve nicket választunk magunknak, hiszen ez alapján ismernek majd ránk csevegőpartnereink. Ha a nickünk már megvan, nincs is más dolgunk, mint kiválasztani a számunkra kedves chatszobát.

A chatoldalakon általában több "szoba" is található, mindegyik saját névvel; kattintsunk rá arra, amelyik felkeltette az érdeklődésünket, és már bent is vagyunk. A szoba legnagyobb részét egy nagy "ablak" teszi ki, ahol látjuk, hogy ki mit mond. Itt mindig megjelenik annak a nickje, aki éppen beírt valamit, majd mellette a beírt szöveg, vagyis az, amit a többieknek üzent. Alatta pedig szépen sorban a többiek üzenete. Ha be akarunk kapcsolódni a beszélgetésbe, a szoba alján megjelenő kis keretbe írjuk be a mondandónkat. A hozzászólásunk csak akkor válik láthatóvá a többiek számára, ha az Enter gomb lenyomásával "kimondtuk" azt, egészen addig átírhatjuk, javíthatjuk.

A szoba valamelyik (általában jobb) oldalán egy névsort láthatunk: ők azok, akik éppen a szobában tartózkodnak. A névsor elején @-jelű, eltérő (narancs, kék stb.) színű nevek is feltűnnek: ők az operátorok, vagy röviden op-ok. Ők a szoba "irányítói", akik különleges jogosítványaik révén vigyáznak a szoba rendjére. Joguk (és lehetőségük) van a renitenskedőket rendre utasítani, vagy extrém esetben "kirúgni" a szobából.

A szobában tartózkodóknak privát üzenetet is küldhetünk, ehhez egyszerűen kattintsunk a nickjére a listában. Ilyenkor megnyílik egy külön kis ablak, és kettesben beszélgethetünk, anélkül, hogy a többiek beleszólhatnának vagy -hallgathatnának. Ezen felül, egyes helyeken akár saját szobát is nyithatunk.

A chatelés témakörében részletesebb információkat, linkeket találhatunk még a chat.lap.hu címen.

 

 

Bővebben a chatprogramokról

A hagyományos chatoldalak mellett léteznek kifejezetten a chatelésre szolgáló önálló programok is, amelyeket a számítógépen magán kell futtatnunk: ezek közül a két legelterjedtebb, ingyenesen letölthető az MSN Messenger és az ICQ. Ezek a programok abban különböznek a webes chatfelületektől, hogy annál zártabbak: a chatprogramok elsősorban arra szolgálnak, hogy az általunk a való életben ismert személyekkel tudjunk az interneten valós időben kommunikálni. A chatprogramok használatához ezért regisztrálnunk kell (megadni a legfontosabb személyes adatainkat és elérhetőségeinket), és csak a szintén regisztrált felhasználókkal tudunk kapcsolatba lépni, miután felvettük őket az ismerőseink listájára (és persze ők is bennünket).

A chatprogramok a sima chatekhez képest számos olyan kényelmi szolgáltatást kínálnak, amelyekkel a rokonaink, ismerőseink, barátaink közvetlen elérése még gördülékenyebbé, hatékonyabbá tehető: így például folyamatosan nyomon követhetjük a listánkra felvett beszélgetőpartnereink aktuális állapotát, azaz hogy a gépnél ülnek-e, vagy sem. Sőt, a legtöbb program egy rövid szöveges üzenetben automatikusan kijelzi számunkra, ha valamely partnerünk bejelentkezett az internetre. A chatprogramokkal fájlokat is továbbíthatunk, bár azt tudni kell, hogy ez sokkal bizonytalanabb, mint az e-mailes fájlküldés, úgyhogy nagyobb méretű (értsd: 1 Mbyte-nál nagyobb) állományokat nem érdemes ilyen úton küldeni. A chatprogramok széles választékát, illetve további információkat a témakörben a csevegoprogram.lap.hu oldalon találunk.

 

 

Érdemes tudni!

  • A szöveg-alapú chat legfőbb jellegzetessége az arctalansága, hiszen az egymással beszélgetők nem látják egymást. Sok esetben, főleg, ha szórakozásból chatelünk, teljesen idegen embereket szólítunk meg, akik számára csak a begépelt szövegeink lehetnek árulkodóak, de ezen kívül gyakorlatilag arctalanok-testetlenek vagyunk számukra. Ez könnyen arra csábít bennünket, hogy másnak adjuk ki magunkat, mint akik valójában vagyunk, és ezt akár hamis fényképek elküldésével is igazoljuk. Ez valóban izgalmas játék lehet egy ideig, de vigyázzunk, ne vigyük túlzásba: előbb-utóbb nem árt őszintére váltanunk!
  • A chatnek külön nyelvezete alakult ki. Általános (bár íratlan) szabály, hogy nemtől, kortól függetlenül mindenki tegeződik. Ha ez nekünk kényelmetlen, kérjük meg beszélgetőtársainkat, hogy magázzanak, bár ezzel pont a közvetlenség veszik oda.
  • Chatelés közben, a kommunikáció meggyorsítása, illetve árnyalása érdekében sok rövidítés használatos. Ezek általában az érzelmek kinyilvánítására szolgálnak, de némelyek már egész mondatokat helyettesíthetnek. A chates rövidítések szótárát itt találjuk: http://www.rovidites.hu.
  • A chaten a testbeszédet az ún. smiley-k, azaz mosolykódok pótolják. Ezek használatát pl. ezen az oldalonsajátíthatjuk el.
  • A chatnek az íratlan mellett van írott szabálya is, a netikett. Ennek tartalma általában közel azonos minden helyen. A netikettek az elfogadott emberi viselkedési normákon alapulnak, ugyanakkor idomulnak a chat speciális adottságaihoz. Van, ahol részletesebben közlik az elvárt viselkedés normáit, máshol viszont csak néhány sorban utalnak a követendő magatartásra. A chatelés szabályait az operátorok tartatják be, akik gyakran a törzschatelők közül kerülnek ki. Vannak olyan chathelyek, ahol viszont még operátorokat sem alkalmaznak; ott bizony maguk a chatelők felelősek mindenért, ami a szobákban történik.
  • Amennyiben külföldiekkel, vagy a világ másik részén tartózkodó rokonainkkal, barátainkkal chatelünk, legyünk tekintettel az idozóna különbségekre.
  • Sajnos a chatszobák nincsenek zárva a rosszakarók előtt, és mivel gyakran nem tudjuk, kivel is társalgunk, soha ne áruljunk el olyan valós információkat, amelyek felhasználhatók ellenünk. Különösen vonatkozik ez az internetkapcsolatunk és a számítógépünk adataira (pl. IP cím).
  • Előfordulhat, hogy olyan beszélgetőpartnerünk akad, aki furcsa, oda nem illő mondatokat, vagy teljes értelmetlenségeket pötyög be és közöl velünk. Ilyenkor elképzelhető, hogy egy mesterséges beszédprogram, azaz chat bot "szórakozik" velünk. Ezek nem jelentenek veszélyt, a legkomolyabb, ami ilyenkor történhet velünk, hogy idegesek leszünk.

 

 

Internetes telefonálás

A Csevegés, chatelés témakör kapcsán már szóba került, hogy az internet valós idejű hang átvitelére is alkalmas. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az interneten keresztül is tudunk telefonálni - akár ingyen is. Interneten keresztül ma már világszerte már több tízmillióan használnak rendszeresen különböző csevegő programokat, amelyek alkalmasak vezetékes és mobiltelefon hívására is. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy elérkezett az internetes telefónia kora.

Az internetes telefonálás alapja a Voice over IP (VoIP) technológia, amely lehetővé teszi a hang internetes protokollon keresztül való továbbítását. A módszer előnye, hogy a telefonos hálózatokban használatos vonalkapcsolt adatátvitel helyett a hang csomagok formájában továbbítódik. Az ilyen hálózatokon (például az interneten vagy IP-alapú vállalati intraneteken létrejövő kapcsolatok csak akkor terhelik a hálózatot, ha valóban zajlik adatforgalom, ezáltal komoly megtakarítások érhetők el. Emiatt a VoIP elsősorban vállalatok körében bevett és népszerű, de ma már a magánfelhasználók is élvezhetik előnyeit. Már a kilencvenes évek végén megjelentek különféle internetes telefonszoftverek, amelyek ingyenes vagy legalábbis olcsó helyi és távhívásokat tettek lehetővé. Mára ezek a szoftverek és főként az internethálózat Magyarországon is eljutott arra a szintre, hogy lehetővé váljék tömeges elterjedése. A legismertebb VoIP kliensprogramok a teljesség igénye nélkül: skype, VoIPStunt, NeoPhoneX, Megafone, Google Talk.



Szélessávon

Az internetes telefonálás előnyei a szélessávú technológiák térhódításával váltak valóban élvezhetővé: nincs többé visszhang, akadozás és zaj, csak (közel teljesen) tiszta beszéd, amely csupán kis híján marad a hagyományos telefonvonalon keresztüli beszélgetések minősége alatt.

Az internetes telefónia maga az áldás a távkapcsolatban élőknek, hiszen az egymástól földrajzilag elszakított párok számára a nehézkes levelezés, a költséges telefonálás és az arctalan chatelés helyett az ideális megoldást jelenti. Ha tudják egymás internetes paramétereit és (mondjuk a chaten) előre leegyeztetik a hívás időpontját, nincs akadálya, hogy egy maratoni csevej keretében mindent megbeszéljenek egymással, akár ingyen is. Ráadásul (a videofonálás lehetőségeinek kihasználásával) közben még láthatják is egymást. A szélessáv a tartós távkapcsolat titka!

 

 

Bővebben a számítógépek között zajló internetes telefonálásról

Az internetes telefonálás legnagyobb gazdasági előnye, hogy a világhálón keresztül bonyolított távolsági, külföldi hívásokért is helyi tarifát fizetünk. A legnagyobb technikai előnye pedig, hogy az internetes telefonáláshoz nem kell külön hardvert beszereznünk, (ami viszont a szintén egyre divatosabb számítógépes video-konferencia esetében elengedhetetlen). A VoIP alapvető formájában két, internetre csatlakozó számítógép között valósítjuk meg a kapcsolatot. A hangátvitelhez a meglévő, hangkártyával rendelkező számítógépünk és szélessávú internetkapcsolatunk mellett, mindössze egy mikrofonnal ellátott fejhallgatóra, ún. head-setre, vagy önálló mikrofonra és hangfalra van szükségünk.

A legtöbb VoIP-szoftver videokonferencia-képességekkel is rendelkezik, így a hang mellett mozgóképek továbbítására is képes. Ebben az esetben már csak egy webkamerára van szükségünk, hogy teljes audiovizuális kapcsolatot teremtsünk beszélgetőpartnerünkkel, azaz ne csak a hangját halljuk, de lássuk is őt a képernyőn.

A VoIP lehetőségét számos kommunikációs szoftver támogatja, például az ingyenesen letölthető MSN Messenger, ICQ illetve a Skype is. De további ingyenes kommunikációs programok garmadáját találjuk az Origo Szoftverbázisában.

A szoftverrel bonyolított internetes telefonálás egyetlen hátránya, hogy a kapcsolat kizárólag azon számítógépek, illetve emberek között jöhet létre, akik az adott időpontban az interneten tartózkodnak, és akiknek ismerjük internetes elérhetőségét.

 

 

Bővebben a számítógép és a vezetékes telefonkészülék közti szoftveres kapcsolatról

A fenti problémára ad választ a "Phone-to-PC" (telefontól a számítógépig) szolgáltatás, amelynek köszönhetően vezetékes vagy mobiltelefont is hívhatunk számítógépünkről. Ez a szolgáltatás a hívókártyás szolgáltatásokhoz hasonlóan működik, de a központi szám hívása helyett a számítógépen keresztül csatlakozhatunk fel az adott távközlési szolgáltató hálózatára. Ebből már kitalálható, hogy ez a módszer nem ingyenes, bár általában lényegesen olcsóbb, mintha hagyományos módon telefonálnánk. (Ellenkező irányú, azaz telefonról számítógépre történő hívásokkal pedig ne is nagyon kísérletezzünk, mert drága és technikailag nehézkes.)

A jelenleg legszélesebb körben elterjedt VoIP-szolgáltatást a Skype nyújtja, amely ingyenesen letölthető és ingyenesen használható programjával a számítógépek közötti és a számítógépről vezetékes telefonra irányuló beszélgetéseket egyaránt lehetővé teszi. Előbbi esetben, a világ bármely más részén tartózkodó Skype felhasználóval ingyen beszélgethetünk, a hagyományos telefonvonalakra irányuló beszélgetésekért viszont díjat számolnak fel; igaz, a megszokott telefontarifáknál kedvezőbb áron. A Skype mellett ma már számos hasonló tudású kliensprogram közül választhatunk: skype, VoIPStunt, NeoPhoneX, Megafone, Google Talk.

 

 

Bővebben a számítógép és a vezetékes telefonkészülék közti hardveres kapcsolatról

A telefon-szoftver mellett egy másik megoldás az internetes telefonálásra az úgynevezett ATA (analógtelefon-adapter) átalakító, amelyen keresztül egy hagyományos telefont lehet csatlakoztatni az ADSL-modemhez vagy a routerhez.

A harmadik, egyben legfejlettebb módszer pedig az úgynevezett IP-telefon, amely kinézetre a megtévesztésig hasonlít egy hagyományos telefonkészülékre, viszont közvetlenül az ADSL-modemhez csatlakozik, és még átalakító sem kell hozzá.

 

 

Érdemes tudni!

  • Az internetes telefonálás legnagyobb ellenségei a számítógépes tűzfalak, amelyek megnehezíthetik, vagy akár lehetetlenné is tehetik a hívások indítását, és különösen fogadását. A problémákra általában van megoldás, de érdemes szakemberhez fordulni.
  • A hang és adatkommunikáció integrálásával várhatóan új lehetőségek nyílnak meg az alkalmazások fejlesztésében: ilyenek lehetnek például az egységes hang és e-mailpostaládák, a "bárhonnan hozzáférhető" telefon- és számítógép-hálózatok.
  • Magyarországon a Nemzeti Hírközlési Hatóság a műszaki paraméterek teljesítése esetén a VoIP technológiát a hagyományos vezetékes telefonszolgáltatással egyenértékűnek ismeri el.

 

 

Blog: naplóírás az interneten

Kedves naplóm! Lehet, hogy haragudni fogsz rám, de mostantól ritkábban fogok írni neked. Ugyanis képzeld, megtudtam, hogy az interneten is lehet saját naplóm, amibe azt írok, amit akarok, sőt, képeket, hang- vagy videófelvételeket is "ragaszthatok" bele! Meg kell értened, most hogy szélessávon internetezek, ezt a lehetőséget nem hagyhatom ki. De azért ne szontyolodj el, a legféltettebb, legbelsőbb titkaimat továbbra is megtartom neked.

Bizonyára sokunk vezetett, vagy vezet naplót a mai napig is. Nos, a blog valami hasonló, csak az interneten.

Maga a blog elnevezés is az angol weblog, azaz internetes napló rövidítéséből ered. A blog tehát olyan webhely vagy weboldal, amely rövid, gyakran frissített személyes, ám a nyilvánosságnak szóló jegyzeteket tartalmaz. A jegyzetek időrendi sorrendben olvashatóak. Tartalmuk bármi lehet: a szerző személyes életének történései, egy-egy kósza gondolat, egy rövid élménybeszámoló, egy fénykép, egy vers, egy link a szerző által érdekesnek tartott webhelyre stb. Mindezt általában személyes, közvetlen, kötetlen stílusban. Blogot írni, azaz bloggolni lehet a saját nevünk alatt, vagy bármilyen álnéven (ez utóbbi a gyakoribb). Blogot írhat egy ember, de vannak csoportos blogok is (pl. egy alkotócsoport, baráti társaság, szellemi közösség gondozásában). Mivel gyakorlatilag is bárkinek lehet saját blogja, nem meglepő a webnaplók rendkívül magas száma: egy friss becslés szerint a 35 millióhoz közelít!

 

 

Szélessávon

A bloggolás igazán akkor tartalmas, ha multimédiát is csatolhatunk bejegyzéseink mellé, vagy ha a bejegyzésünk maga egy multimédia-tartalom, mondjuk egy videóüzenet. És mivel a bejegyzéseinket online írjuk, így jó lenne, ha egy frappáns gondolat megfogalmazása közben nem kellene azon aggódnunk, hogy vajon bont-e az internetkapcsolatunk. Csakúgy, mint a naplóíráshoz, a bloggoláshoz is szükségünk van egy kényelmes, ideális, nyugodt környezetre, amit a szélessáv biztosít számunkra.

Ki ne szeretné a lehető legegyszerűbben, de mégsem "olcsó" módon "letudni" az összes családtag, rokon, barát és ismerős üdvözlését, ha nyaralni megy, nem beszélve az elkerülhetetlen úti beszámoló unásig ismétléséről? A megoldás a webnapló. Mielőtt elutazunk, nyissunk egy blogot, ennek a címét e-mailben küldjük el mindenkinek, és nyaralásunk alkalmával ebbe jegyezzük le élményeinket, akár fotókkal is illusztrálva. Így nem pazarlunk pénzt és időt a több tucat képeslap megírására és feladására, és hazatérve sem kell ugyanazt elismételnünk százszor, hiszen mindenki naprakészen értesülhet róla, mivel töltöttük a vakációnkat.

 

 

Bővebben a bloggolásról

A bloggolás a legegyszerűbb, legolcsóbb módja, hogy az átlagember megossza gondolatait, kiélje önkifejezési vágyait a világhálón. Bloggolni azért is könnyebb, mert a tartalom internetre juttatása semmiféle programozói ismeretet nem igényel, még annyit sem, mint az egyszerű honlapok készítése, hiszen a blogok motorjai elvégeznek helyettünk mindent. Nekünk csupán a tartalmat kell hoznunk, és azt néhány kattintással, egyszerűés egyértelmű kezelőfelületen keresztül publikálhatjuk az interneten. A bejegyzéseinket természetesen bármikor módosíthatjuk is.

"Naplórészleteink" kronologikus sorrendben jelennek meg a blogunkon, és bizonyos idoközönként (általában havonta) archiválódnak. A blogunkon a bejegyzéseinken kívül általában még közzétehetjük profilunkat (az általunk megadott adataink) is, linkeket vehetünk fel, amelyek kedvenc oldalainkra és kedvenc blogjainkra mutatnak, illetve tematizálhatjuk bejegyzéseinket. A blogok olvasói, amennyiben ezt lehetővé tesszük számukra, kommentárt fűzhetnek a bejegyzéseinkhez, illetve kereshetnek is a blogunkon. A webes naplóknál általában inkább a belbecs számít, mint a külcsín, de ha mi igényes blogot szeretnénk, természetesen a rendelkezésünkre álló skin-ek segítségével bármilyen dizájnnal felruházhatjuk naplónkat.

Ha rászántuk magunkat egy blog elindítására, először válasszunk magunknak ingyenes blog-szolgáltatót. A legnépszerűbbek a Blogger , a Freeblog, a LiveJournal és a MySpace. Bármelyik mellett döntünk is, regisztrálnunk kell magunkat. Ennek során elnevezzük a blogot, illetve megadjuk felhasználónevünket és jelszavunkat, amelyek garantálják, hogy a blogunkhoz csak mi férhessünk hozzá, vagyis mások ne irkálhassanak bele. Ha ez megvan, már jöhet is az első bejegyzés.

A blogokba bárki szabadon írhat bármit, amennyiben az nem sérti a netikettet (a blogolás szabályait minden blogszolgáltató közli). Az azonos szolgáltatónál muködő blogok egy nagy közös blogszerveren futnak, ami azzal az egyedüli kellemetlenséggel járhat, hogy ha a szerver átmenetileg nem üzemel, úgy a blogunkat sem tudjuk elérni.



Bővebben a blogok fajtáiról

A blog a nyilvánosság elé lépés legújabb internetes eszköze, amely a gyakorlatban is megvalósítja "az internet mindenkié" elvet. A legtöbb blog ezért elsősorban készítőjéről szól.

Természetesen ki-ki másképpen szemléli a világot, és másképpen interpretálja ugyanazt az élményt, így aztán ahányféle blog, annyiféle egyedi stílus.

A személyes blogokon belül külön csoportok képeznek a híres emberek blogjai (külföldiek közül legtöbbet a MySpace-en találunk), illetve előfordul, hogy kitalált személyek, sőt, halott hírességek bloggolnak (utóbbiak esetében természetesen tréfáról van szó).

A személyes blogok mellett a másik nagy csoportot a "komoly" blogok képezik, olyan egy vagy akár több ember által írt webnaplók, amelyek híreket, tényeket, dokumentumokat közölnek, sokszor megelőzve vagy segítve ezzel a hivatalos sajtót. Ezek mögött általában bennfentesek, újságírók, vagy újságírói ambíciókat dédelgető emberek állnak. Az egyik legbefolyásosabb ilyen blogot Matt Drudge szerkeszti. Szintén nagy számban vannak ún. tematikus blogok, amelyek egy-egy foglalkozás, művészeti ág vagy hobbi köré csoportosulnak. Az utóbbi időben a blogokra felfigyeltek a vállalatok is, és egyre több cég teszi lehetővé alkalmazottainak, hogy a belső hálózatán bloggoljon, sőt, a blog ma már az üzleti kommunikáció, a reklám, a marketing és a PR egyik eszköze.

Blog a blogról a http://e-media.freeblog.hu/, ahol a blog médiára és társadalomra gyakorolt hatásáról, valamint egyéb blogot érintő témákról olvashatunk. A magyar blogszféra alakulását követhetjük nyomon a http://blogring.hu/ blogcsomóponton. A Weblogs pedig az éppen frissülő (angol nyelvű) blogok mindenkori aktuális listáját közli.

 

 

Érdemes tudni!

  • A blogok ereje először a 2001. szeptember 11-i események kapcsán mutatkozott meg, amikor a webnaplók vették át a nagy, hagyományos hírszolgáltatók webhelyeinek elsődleges hírforrás-szerepét, miután azok a váratlanul megugró terhelés miatt időlegesen elérhetetlenné váltak.
  • Az egyik legviccesebb álblog a legendás amerikai komikus Andy Kaufman nevéhez fűződik, "aki" a blogjánjelentette be, hogy valójában nem is halt meg. A blog óriási médiavisszhangot keltett az Egyesült Államokban. Mindössze azonban csupán 18 bejegyzést élt meg.
  • A blogok elképesztően nagy száma miatt tulajdonképpen törvényszerű volt, hogy megjelenjenek a "blogok blogjai", vagyis a metablogok, amelyek valamilyen szervező elv vagy téma szerint szűrik és válogatják le egy helyre a blogok tartalmát.

 

Az internet igen unalmas, és bizony riasztó lenne, ha csupán szövegek végeláthatatlan özönét tartalmazná. Szerencsére lehetőség van mindenféle médium elhelyezésére és megjelenítésére: a multimédia-tartalmak között a leginkább használatos az állókép. Képek formájában az interneten ma már szinte az egész világ megismerhető. Rengeteg fénykép, illetve grafika között böngészhetünk, a festményektől kezdve az utazási fotókon át akár a műszaki tervrajzokig.

Az állóképek az interneten fájlok formájában tárolódnak, és ugyanúgy digitális képpontokból (pixelekből) állnak, mint a digitális fényképezőgéppel készített fotók. A két legelterjedtebb képfájl típus a JPEG és a GIF. Mindkettő egy-egy tömörítési eljárást jelöl. Egy fénykép eredeti fotóminőségben digitalizálva ugyanis olyan sok Mbyte-ot tenne ki, hogy ha ezekből akár csak néhányat raknánk ki egy weboldara, igen hosszú időbe telne, mire a böngészőnk meg tudná jeleníteni őket.

Az állóképek leggyakrabban kiegészítik, illusztrálják a szöveget, de állhatnak magukban is, például egy internetes fotóalbum vagy képgyűjtemény esetében.

 


Szélessávon

Tény, hogy a weboldalakba illesztett, illusztrációs célú képek megjelenítéséhez elegendő a betárcsázós/modemes internetkapcsolat is. Azonban csak a szélessávú hozzáférés garantálja a lehető legjobb minőségben digitalizált, nagyfelbontású képek gyors, hiánytalan letöltődését. Különösen jó szolgálatot tesz a szélessáv, ha a minőségi állóképeket nem egyenként szeretnénk letölteni, hanem egymás után, ún. diavetítés formájában akarjuk végignézni azokat, ezt a tevékenységet ma már szélessávú internetkapcsolat hiányában nem is tudjuk végezni.

Ha kíváncsiak vagyunk a leghíresebb múzeumok tárlataira, ma már nem feltétlenül kell elutaznunk az adott helyszínre, hanem akár az interneten keresztül, a székünkből is élvezhetjük a legnagyobb festők lenyűgöző alkotásait. A legtöbb múzeum ugyanis nagyon jó minőségű, illetve bőséges kínálatú virtuális galériát tart fenn a világhálón, amelyeken számos műalkotás digitális formában is hozzáférhető.

Bár a valódi utazás kézzelfogható élményét az internet ma még nem nyújtja számunkra, viszont a megszámlálhatatlan mennyiségű utazási fotó nagyban megkönnyíti utazásunk helyszínének kiválasztását. Homokos tengerpartra vágyunk, vagy inkább egy hóborította csúcsot szeretnénk meghódítani, esetleg egy igazán egzotikus kalandon akarunk részt venni? Nincs más dolgunk csak eldönteni utazásunk célját, a helyszín kiválasztása már gyerekjáték: csak nézzük végig a gyönyörű képeket, és bökjünk rá a nekünk leginkább tetszőkre. Ha pedig nincs lehetőségünk utazni a valóságban, a világ szebbnél-szebb tájait ábrázoló fotókat nézegetve az interneten utazzunk képzeletben!

 

 

Bővebben a formátumokról

A gyakorlatilag szabvánnyá vált általános JPEG eljárásokkal körülbelül négyszeres-tízszeres arányú tömörítési arány érhető el. A tömörítés által ugyan romlik a képek minősége (a képfelbontás), viszont immár a böngészők által is könnyedén feldolgozhatóvá válik a méretük. Egy átlagos kép mérete az interneten néhány kilobyte-tól maximum néhány száz kilobyte-ig terjed. A JPEG formátumot általában a sok színből álló, ezért nagyobb méretű képeknél alkalmazzák, míg az egy-két (vagy néhány) színre épülő, "butább" képeket GIF.-ként teszik közzé. A GIF.-nek van egy speciális, rövid (és ismétlődő) mozgássor megjelenítésére szolgáló változata is: az animált gif formátum, amely lehetővé teszi mozgóképek megjelenítését is.


Bővebben a képnézőkről

Az interneten található állókép állomány azon része, amely a weboldalakba van ágyazva, automatikusan megjelenik a képernyőnkön, hiszen a böngészőnk egy grafikus-megjelenítő program. A képfájlok általában statikusan illeszkednek a weboldalakba, de ma már bevett gyakorlat, hogy a képek rákattintással akár többszörösükre is felnagyíthatók, amit a böngészőnk önállóan megold.

Abban az esetben, ha a képek megtekintéséhez mégis külön segédprogramra lenne szükség, a weboldal erre figyelmeztet bennünket, és mi eldönthetjük, hogy letöltjük-e a kívánt alkalmazást, vagy nem.

Az internetről letöltött állóképek számítógépünkön történő visszanézéséhez viszont mindenképpen szükségünk van egy képnéző program. Ilyenből rengeteg létezik; az egyik legelterjedtebb ingyenes program az Irfan View, de a Windowsban is találunk "gyárilag beépített" képnézőt. A további választékból az Origo Szoftverbázisa ad ízelítőt.

 

 

Bővebben a képkeresésről

Magyar és külföldi festészeti gyűjteményekre jutunk el egy kattintással a galeria.lap.hu/ segítségével, az illusztracio.lap.hu pedig nevéhez hűen kézi és digitális illusztrációk tömkelegéhez kalauzol minket. Magyar művészek összegyűjtött alkotásait találjuk a www.hung-art.hu oldalon. Az angol nyelvű www.wga.hu portál pedig külföldi festők munkásságának gazdag gyűjteményét tartalmazza az 1100-as évektől 1850-ig.

Ha mi magunk is szeretünk fotózni, vagy egyszerűen csak szép képekre vágyunk, kiindulási pontnak kiváló a foto.lap.hu oldal.

Ha célirányosan keresünk egy-egy fotót az interneten, használjuk a nagy keresők képkereső funkcióját. A sajtófotókra külön professzionális szolgáltató weboldalak specializálódtak, ezek legismertebbje a Corbis, ám itt ingyen csak a képletes mézesmadzagot húzzák el a szemünk előtt, a gyönyörű felvételek komoly összegekbe kerülnek. A legjobb ingyenes képkereső szolgáltatást manapság továbbra is a Google adja: www.google.co.hu. .

Hasonlóan nagyrészt fizetős tartalmakat érhetünk el az ún. képügynökségek (pl.: www.netkeptar.hu) honlapjain, de például zömében ingyenesen felhasználható képeket találunk számos témakörben a stock.xchng oldalain. Általában mindössze az alkotó írásos beleegyezését kell megkérnünk e-mailen.

 

 

Bővebben a képfeltöltésről

A fent említett képnézegetők általában rendelkeznek alapvető képalakítási funkciókkal is, amelyek segítségével át is szerkeszthetjük a számítógépünkön tárolt képeket. Nem véletlenül, hiszen a mások által készített képek nézegetésénél sokkal izgalmasabb szórakozás, ha mi magunk töltjük fel az internetre a saját fotóinkat. Ma már ez egyáltalán nem ördöngösség. Természetesen először el kell készítenünk a fényképeket, lehetőleg digitális fényképezőgéppel, hiszen így a masinából közvetlenül a számítógépünkre tölthetjük át a fotókat.

Digitális képeinket ezután kedvünkre szerkeszthetjük is: átméretezhetjük, megvághatjuk, retusálhatjuk, átszínezhetjük stb.
A képek méretének megváltoztatására és néhány alapvető szerkesztési műveletre a Windows gyári kisegítő programja, a Paint is képes. Ha azonban ennél többre vágyunk, töltsünk le egy számunkra megfelelő ingyenes képszerkesztő programot az Origo Szofverbázisából.

Ha a fotóinkat internetes megjelenésre kész állapotba hoztuk, nincs más hátra, mint feltenni őket a webre. Ehhez választhatunk az ingyenes tárhelyek közül, amelyek között vannak kifejezetten fotógalériakra szakosodott szolgáltatók, mint a Kép.tár.hu, az Ofoto, vagy a Flickr. Ezek mindegyike regisztrációhoz kötött, és különböző módon történik a fotók feltöltése, de lényegét tekintve mind ugyanazt a célt szolgálja: hogy az interneten keresztül megosszuk fotón megörökített élményeinket másokkal is. A legtöbb helyen nemcsak tárolni tudjuk digitális képeinket, hanem akár online módon papír alapon elő is tudjuk hívni fotóinakat.

 

 

Érdemes tudni

  • Az interneten tulajdonképpen a szöveget leszámítva minden kép, hiszen a honlapok összes grafikus eleme is egy-egy JPEG vagy GIF. fájl. Sőt, előfordul, hogy bizonyos szöveget is képként tesznek fel az internetre, hogy meggátolják annak kimásolását a webről.
  • Alapesetben az interneten található képeket saját használatra nyugodtan letölthetjük magunknak. Bármilyen nemű és célú továbbfelhasználása azonban a kép készítőjének engedélyéhez kötött (kivételt képez ez alól a Creative Commons), amit ha nem szerzünk meg, jogsértést követünk el. Van, hogy a képek illetéktelen kezekbe kerülését eleve meggátolják, például azzal, hogy nem tudjuk letölteni a képet, vagy digitális vízjellel látják el a fájlt.

 

Az internetezés nemcsak szövegek olvasására és állóképek nézegetésére korlátozódik, hanem bizony hangja is van. A szélessávú kapcsolat révén zavartalanul rádiózhatunk akár egész nap, vagy belehallgathatunk kedvenc zenészeink legújabb lemezeibe.

A hangos (vagy más néven audio) tartalom az interneten fájlok formájában tárolódik. Ha tehát meg szeretnénk hallgatni egy érdekesnek tűnő hangfájlt, alapesetben előbb le kell töltenünk, azaz el kell mentenünk a saját számítógépünkre, hogy visszajátszhassuk. Ez a megoldás azonban kissé körülményes, hiszen felmerül a kérdés: miért ne hallgathatnánk bele a fájlba, még mielőtt letöltenénk, hogy megtudjuk, egyáltalán érdemes-e helyet pazarolni rá a számítógépünkön? A kérdésre a választ a streaming technológia jelenti. (streaming = áramlás) Ennek segítségével ugyanis az audio- és videótartalmak már azt megelőzően hallhatóvá válnak, hogy az adott hang- vagy videófájl teljes egészében letöltődött volna. A streaming lényege, hogy amint ráklikkeltünk a kiválasztott tartalomra, annak letöltődésével egy időben már el is kezdődik a lejátszás. Ily módon a fájlt csak akkor kell elmentenünk, ha a hallottak alapján úgy döntünk, megtartjuk magunknak. Ha viszont az interneten éppen lejátszott (streamelt) hanganyag nem nyeri el a tetszésünket, egyszerűen nyomjuk meg a Stop gombot, mint a CD-játszón, és válasszunk ki egy másik zenefájlt. Egyes hangos tartalmak, szolgáltatások kizárólag streaming formában vehetők igénybe (azaz nem lehet letölteni őket); tipikusan ilyenek a folyamatosan műsort sugárzó online rádiók.


Szélessávon

A streaming technológia által lehetővé tett internetes hanglejátszás önmagában is jó dolog, de még jobb akkor, ha a meghallgatni kívánt audiotartalom zavartalanul "áramlik", és a minősége sem hagy kívánnivalót maga után. Az igazán élvezhető minőségű (128 kbit/s vagy annál magasabb bit-rátájú, zavartalan audioélvezetet a szélessávú internetkapcsolat jelenti. Éppen nem ülünk autóban, vagy nincs a kezünk ügyében egy rádiókészülék? Ez ma már nem jelent gondot, mert az interneten keresztül az online rádiók óriási tömegéből válogathatunk. Sőt a hagyományos rádióadók többsége is élőben hallgatható a világhálón. Válasszuk ki kedvenc csatornáinkat, látogassunk el honlapjukra, és már indíthatjuk is az adást.

 

Bővebben a tömörítésről és a formátumokról

Ahhoz, hogy elérhető sávszélesség mellett a lehető legtöbben élvezhessék a multimédia tartalmakat az interneten, a fájlok minőségét az eredeti CD-minőségű hanghoz képest némileg le kell "rontani". Ezt az eredeti hangfájlok tömörítésével lehet elérni. Fülünk érzékelő képessége ugyanis korlátos, vagyis nem hallunk meg minden apró részletet egy zenében. A tömörítés során ezeket a ténylegesen meg nem hallott apróságokat hagyják el az eredeti hanganyagokból, ezáltal azok kisebb méretűek, és így megfelelő sávszélességen közvetíthetőek lesznek. És nem utolsó sorban a számítógépre letöltve is kisebb helyet foglalnak el. A legelterjedtebb tömörített hangformátum az mp3, ezt 1995 óta használják zenék hatékony interneten keresztüli továbbítására.


Bővebben a lejátszókról

Az audiotartalmak az interneten különböző formátumokban férhetők hozzá, amelyeket a kiterjesztéseik alapján azonosíthatunk. Ezek közül a legelterjedtebb az mp3 (.mp3 kiterjesztésű fájlok), a Windows Media (.wma kiterjesztésu fájlok), a RealAudio (.ram kiterjesztésű fájlok) és a Quicktime Audio (.mov kiterjesztésű fájlok). Az egyes szabványok fejlesztői természetesen a saját formátumukhoz biztosítanak lejátszókat, amelyek mind a számítógépen tárolt, mind a streaming technológiával elérhető audiofájlokat képesek lejátszani. Mivel az összes formátum közül gyakorlatilag az mp3-at tekintik standardnak, ezért mp3-lejátszóból elképesztően széles a választék. Ebből nyújt bőséges merítést az Origo Szoftverbázisa. Az mp3-at általában az összes, alapvetően más formátumra tervezett, lejátszó kezeli. Ezek a lejátszók a hagyományos CD-játszókhoz hasonló kezelőfelülettel rendelkeznek, és hasonlóan egyszeruen is muködnek: van rajtuk Play (Lejátszás), Stop (Leállítás), Pause (Szünet), illetve előre-hátra tekerést lehetővé tevő gomb, és még sorolhatnánk a funkciókat.

 

Bővebben az internetes audiotartalmak választékáról

Az interneten elsősorban zenét tudunk hallgatni - abból viszont töménytelen mennyiséget! Az egyik legnépszerűbb lehetőség, ha a fentebb már említett online rádiók közül választunk magunknak zenei ízlésünknek megfelelő csatornát. A kínálatban megtalálhatók a hagyományos rádiók élő internetes adásai csakúgy, mint a kizárólag interneten sugárzó adók. A legtöbb online hallgatható rádióadót a Shoutcast-on találhatjuk, de a Media Player és a RealPlayer legújabb változataiban is helyet kapott egy-egy kereső felület, ahol az online rádiók hatalmas mennyiségéből válogathatunk. Ha azonban még ez sem volna elég, akkor a radio.lap.hu portálon is rengeteg rádióadó internetes elérhetőségét lelhetjük föl összegyűjtve.

 

Az online rádiók egy különleges csoportját alkotják a szerkeszthető tartalmú adók, amelyeken a meglévő zenekészletből mi magunk állíthatjuk össze a playlistünket, azaz lejátszási listánkat.

 

Ha nem folyamatos zenére vágyunk, hanem csak úgy kedvünkre szeretnénk böngészni a zenék között, a számtalan legális, jogtiszta fájlokat kínáló mp3-portálon ezt is megtehetjük. Ilyenkor hagyatkozhatunk a saját ízlésünkre, vagy elolvashatjuk a szerkesztők ajánlásait. Az mp3 portálok között vannak ingyenesek, ahol túlnyomórészt a feltörekvő, lemezkiadókhoz még nem szerződött előadók népszerűsítik magukat (és talán épp itt bújnak meg a jövő sztárjai). Valamint találkozunk fizetős oldalakkal is, mint például az MP3.com, ahol a népszerű előadók dalai vagy akár teljes albumai várnak ránk, amelyeket belehallgatás után akár le is tölthetünk bizonyos összeg fejében. (Legtöbbször azonban ezek az oldalak is kínálnak ingyenes letöltéseket vagy streameket).

 

Ha még ennél is célirányosabban szeretnénk zenéhez jutni, akkor látogassunk el kedvenc magyar vagy külföldi előadóink honlapjára, vagy azok lemezkiadóinak weboldalaira, amelyeken szinte biztosan hozzájuthatunk valamilyen hangos ízelítőhöz - akár az előadók régebbi dalaiból, akár megjelenés előtt álló új lemezeikből. A hivatalos előadói honlapokon és lemezkiadó weboldalakon általában csak egy vagy néhány dal tölthető le szabadon, vagy még annyi sem, és csupán belehallgatni tudunk a dalokba (általában 30 másodperces részletek erejéig).

A szélessávú kapcsolatnak köszönhetően ezeket az előzeteseket szinte azonnal letölthetjük vagy meghallgathatjuk, és ha elnyerték tetszésünket, akár ott helyben vagy a legnagyobb internetes áruházak valamelyikén rendelhetünk is egy CD-t belőlük.

 

Ha mégsem szeretnénk pénzt költeni az interneten fellelhető audiotartalmakra, a "legal downloads" keresőkifejezéssel rengeteg, teljesen ingyenes, és biztosan jogtiszta zeneletöltési forrást hívhatunk elő. Az interneten megtalálható audiotartalmakkal, azok lejátszásával, lelőhelyeikkel kapcsolatosan bővebb információkat találhatunk még az mp3.lap.hu, a letoltes.lap.hu, illetve a zene.lap.hu oldalakon.

 

Érdemes tudni

  • A legkönnyebben, legnagyobb mennyiségben és legolcsóbban az ingyenes fájlcserélő hálózatokon keresztül juthatunk zenéhez. Egy kutatási adat szerint az internetforgalom mintegy kétharmadát fájlcserélő alkalmazások által küldött adatok tették ki, a Torrentel cserélt tartalmak pedig az internetforgalom egyhatodát. Nem árt azonban szem előtt tartani, hogy az itt gazdát cserélő zenék szinte minden esetben illegálisan (az alkotók jóváhagyása nélkül) kerültek közkézre, gyakran kalózmásolatok formájában. Emellett azt is tudni kell, hogy a jelenleg hatályos magyar jog szerint a letöltés, amennyiben jövedelemszerző, -fokozó jellege nincs, és csak a családi-baráti kör műélvezetét szolgálja, megengedett. Ugyanakkor a megosztás, abban az esetben, ha ingyenesen bárki számára hozzáférhető hálózaton a szerző/alkotó beleegyezése nélkül történik, jogsértésnek minősül.
  • A fájlcserélők korszaka a Napsterrel kezdődött. A programot 1999-ben egy tizennyolc éves amerikai diák, Shawn Fanning álmodta meg egy unalmas előadás alatt, és két-három nap programozás, valamint nagyon kevés alvás után elkészült a program első változata. Néhány napon belül a Napster felhasználóinak száma elérte a 15 ezret, majd néhány hónapon belül már több millió ember töltögetett a szoftver segítségével. A Napster gyakorlatilag pillanatok alatt hihetetlenül népszerű lett, nem véletlenül: ez volt a világ első olyan, úgynevezett peer-to-peer szoftvere, amelynek segítségével a felhasználók egymás között cserélhették kedvenc zenéiket - szerverek, központi kontroll, mindenféle szűrés és jogi korlátok nélkül. Fanning rövidesen céget alapított Kaliforniában. Az Amerikai Lemezkiadók Szövetsége azonban érzékenyen reagált a dologra, és még ugyanebben az évben eljárást indítottak a Napster ellen a szerzői jogok megsértése miatt, hiszen sem a zeneszerzők, sem az előadók, sem a lemezkiadók nem kaptak egy fillért sem a zeneszámok letöltésért, használatáért. 2001-ben a Napster bezárta kapuit, de ekkorra már számos más hasonló programot (pl. WinMX, DC, DC+ stb.) használtak hasonló célokra a felhasználók.
  • A hangtovábbításnak a szórakoztatás mellett kiemelt szerepe van az akadálymentes internet megteremtésében is, azaz hogy a látási, olvasási képességükben korlátozott embertársaink is teljes értékűen használhassák és élvezhessék az internetet. Magyarországon is egyre több honlap alkalmaz képernyőolvasó szoftvert, amelynek segítségével a vakok, gyengénlátók és egyéb okokból olvasni képtelenek számára is elérhetővé válnak az internetes tartalmak.

 

Az internet nem csupán állóképeket kínál, hanem mozgóképes tartalmakban is bővelkedik, amelyek szélessávú internetkapcsolattal gond nélkül elérhetők. Szinte percek alatt tölthetünk le, nézhetünk meg akár nagyobb méretű filmelőzeteseket, videóklipeket, izgalmas animációkat.

A mozgóképes (más néven videó-) tartalom az interneten fájlok formájában érhető el. Ha tehát meg szeretnénk nézni egy érdekesnek tűnő videófájlt, alapesetben előbb le kell töltenünk, illetve elmentenünk saját számítógépünkre, hogy megtekinthessük, vagyis lejátszhassuk. Ez a megoldás azonban kissé körülményes, hiszen felmerül a kérdés: miért ne nézhetnék bele az adott mozgóképbe, még mielőtt letöltenénk, hogy megtudjuk, egyáltalán érdemes-e helyet pazarolni rá a számítógépünkön?

A kérdésre a választ a streaming technológia jelenti. (streaming = áramlás) Ennek segítségével ugyanis a mozgóképes tartalmak már azt megelőzően láthatóvá válnak, hogy az adott tartalom teljes egészében letöltődött volna. A streaming lényege, hogy amint ráklikkeltünk a kiválasztott tartalomra, annak letöltődésével egy időben már el is kezdhetjük nézni azt. Ily módon a fájlt csak akkor kell elmentenünk, ha a látottak alapján úgy döntünk, megtartjuk magunknak. Ha viszont az interneten éppen lejátszott (streamelt) mozgóképanyag nem nyeri el a tetszésünket, egyszerűen nyomjuk meg a Stop gombot, mint a videómagnón, és válasszunk ki egy másik fájlt. (Egyes tartalmak csak streaming formában érhetők el, azaz letölteni nem tudjuk őket.)

 


Szélessávon

A streaming technológia által lehetővé tett internetes lejátszás önmagában is jó dolog, de még jobb akkor, ha a megtekinteni kívánt videó zavartalanul "áramlik", és a minősége sem hagy kívánnivalót maga után. Sajnos, a betárcsázós/modemes kapcsolattal rendelkezőknek be kell érnie alacsony (esetenként "elkockásodó" vagy elmaszatolt) képminőséggel, a legkisebb lejátszó-ablak mérettel és az idegesítő meg-megszakadó lejátszással. Kiváló minőségű (több száz kbit/s sebességgel áramló), akár teljes képernyőmérettel megtekinthető (és még akkor sem széteső), zavartalan lejátszást a szélessávú internetkapcsolat garantál.

 

Az interneten megtalálható videótartalmak számos szórakozási lehetőséget nyújtanak. Ha például moziba akarunk menni, akkor a film kiválasztásánál már nem kell kizárólag a műsorfüzetekben megjelenő szöveges leírásokra hagyatkoznunk, hanem rögtön megnézhetjük a filmek előzeteseit is. Egyszerűen csak felkeresünk egy internetes műsoroldalt, vagy a film honlapját magát, és máris miénk a mozihangulat. De ugyanígy segíthet egy-egy videóklip letöltése a kedvenc zenei előadónk kiválasztásában és megismerésében is. Emellett leülhetünk és élőben megnézhetjük a híreket valamely online televízión, még akkor is, ha éppen nincs a közelünkben egy működő tévékészülék. Vagy akár újra visszanézhetjük egyes kedvenc tévéműsorainkat, ha az adott tévécsatorna digitálisan hozzáférhetővé teszi azt a honlapján. Nem kell tovább kazettás videófelvételeinkkel bajlódnunk, csak egyszerűen ráklikkelnünk a kívánt tartalomra, és már nézhetjük is. Sőt, mivel a megnézett tartalmakat el is menthetjük a számítógépünkre, később akárhányszor újra és újra megnézhetjük, levetíthetjük a magunk vagy barátaink örömére.

 

 

Bővebben a tömörítésről és a formátumokról

Ahhoz, hogy elérhető sávszélesség mellett a lehető legtöbben élvezhessék a multimédia tartalmakat az interneten, a videófájlok minőségét az eredeti televízió minőségű mozgóképhez képest némileg le kell "rontani". Ezt az eredeti videófájlok tömörítésével lehet elérni. Szemünk érzékelő képessége ugyanis korlátos, vagyis nem látunk meg minden apró részletet egy vetített filmben. A tömörítés során ezeket a ténylegesen meg nem látott apróságokat hagyják el az eredeti multimédiás anyagokból, ezáltal azok kisebb méretűek, és így megfelelő sávszélességen közvetíthetőek lesznek. És nem utolsó sorban a számítógépre letöltve is kisebb helyet foglalnak el. A legelterjedtebb mozgókép tömörítési technológia az mpeg.

 


Bővebben a lejátszókról

A mozgóképes tartalmak az interneten különböző formátumokban férhetők hozzá, amelyeket a kiterjesztéseik alapján azonosíthatunk. Az egyes formátumok fejlesztői természetesen a saját formátumukhoz biztosítanak lejátszókat, amelyek mind a számítógépen tárolt, mind a streaming technológiával elérhető videókat képesek megjeleníteni. Ezek a hagyományos lejátszókhoz (videómagnó, DVD-játszó) hasonló kezelőfelülettel rendelkeznek, és hasonlóan egyszerűen is működnek: van rajtuk Play (Lejátszás), Stop (Leállítás), Pause (Szünet), illetve előre-hátra tekerést lehetővé tevő gomb, és még sorolhatnánk a funkciókat. A Windows "gyárilag" beépített médialejátszója a Media Player. Ennek egyetlen szépséghibája, hogy Quicktime és RealMedia formátumú tartalmakat nem minden esetben képes lejátszani, ezért ajánlatos az utóbbiakhoz tartozó, ingyenesen letölthető lejátszókat telepíteni a számítógépünkre.

További ingyenesen letölthető filmlejátszó programokat és ezekhez kiegészítőket találhatunk még az Origo Szoftverbázisában.

 

 

Bővebben az internetes videótartalmak választékáról

Gyakorlatilag az interneten mindaz nézhető, ami a hagyományos mozgókép-közvetítő csatornákon (mozi, televízió, videó, DVD): teljes filmek, filmelőzetesek, videóklipek, reklámok, animációs és rajzfilmek, hírek és hírműsorok, továbbá a legkülönfélébb videófelvételek, legyen az oktatófilm, kandikamerás felvétel, vagy házi videó.

Működnek internetes mozik és videókölcsönzők, ahol bizonyos összeg fejében nézhetünk filmeket, és vannak úgy nevezett online tévék is, amelyek a hagyományos tévékhez hasonlóan élőben sugározzák műsorukat, de immár az interneten. A streaming technológiának és a szélessávnak köszönhetően napestig "nézhetjük az internetet", csupán a szemünk befogadó képessége, vagyis kapacitása, a szabadidőnk, vagy bizonyos esetekben a pénztárcánk végessége szabhat határt az élvezetnek.

Az interneten elérhető filmek, filmelőzetesek egyik legnagyobb archívuma az Internet Movie Database, de bizonyos filmek előzeteseit a Port.hu internetes műsorújság mozioldalán is megnézhetjük. Számos egyéb gyűjtőhely, illetve online tévék stb. találhatók a film.lap.hu oldalon.

A legtöbb televíziós csatorna ma már nem ódzkodik az internettől, és a tévés sugárzással egy időben vagy azután elérhetővé teszi egyes műsorait (vagy akár mindet) a világhálón is. Így, aki lemarad valamiről, az interneten még bepótolhatja, vagy ha tetszett egy műsor, újranézheti. Ma ilyen szolgáltatást Magyarországon a legnézettebb csatornák több éve nyújtanak: érdemes tehát felkeresni például az m1, tv2 és rtlklub.hu oldalakat, hogy csak a legismertebb televíziós csatornákat említsük meg. Videóanyagokat (mozgóképes híreket, hírösszefoglalókat) az összes komoly internetes hírportál kínál. Természetesen léteznek kizárólag az interneten sugárzó televízióadók is.

Az internetes mozgóképes tartalmakkal kapcsolatosan bővebb információkat, illetve letöltési linkeket találhatunk még a letoltes.lap.hu és a video.lap.hu oldalakon.

 

 

Érdemes tudni

  • A számítógépes világ, főleg az alkalmazások terén, rendkívül gyorsan változik, így például mozgóképes lejátszóinkat is folyamatosan frissítenünk kell. Ez nem túlzottan bonyolult dolog, csupán annyi a dolgunk, hogy a gyártók honlapjairól időről időre le kell töltenünk az aktuális kiegészítéseket, és azokat telepítenünk a számítógépünkre. Sőt, a legtöbb lejátszó, ha kapcsolatba léphet az internettel (szélessávú kapcsolatnál gyakorlatilag mindig, ha számítógépünket bekapcsoljuk), azonnal és automatikusan jelzi, ha újabb frissítés érhető el hozzá, és rendkívül egyszerűen végig is kalauzol minket a frissítés folyamatán.
  • Előfordulnak olyan mozgóképes fájlok, amelyek megtekintéséhez külön segédprogramot, ún. codec-et kell alkalmaznunk. Ezek olyan szoftverek, amelyek a fájlok összetömörítését és kitömörítését (másképpen kódolását és dekódolását, innen a codec elnevezés) egyaránt elvégzik. Ha egy videófájlt codec segítségével állítottak elő, akkor annak lejátszásához ugyanazzal a codec-kel kell rendelkeznünk. A legelterjedtebb lejátszók (Media-, Real-, QuickTime Player) sok codec-et automatikusan letöltenek, másokat keresni kell.
  • Gyakran előfordul, hogy egy-egy videót sok kis részletben tesznek közzé az interneten. Szemfüles programozók azonban számos olyan segédprogramot kidolgoztak már, amelyekkel ezek összefűzhetők egy filmmé.

 

Az internetnek sok "arca" van: többek között hatalmas játszótérként is tekinthetünk rá, ahol egyedül, párban, vagy akár egyszerre sok százan is belefeledkezhetünk a játék örömébe. Ahogyan maga a játék egy igen tágan értelmezhető fogalom, úgy természetesen az internet is a játéklehetőségek elképesztően széles, gyakorlatilag kimeríthetetlen spektrumát kínálja.

Az internet az elérhető rengeteg hasznos és praktikus tartalom mellett, a szélessávú kapcsolatnak köszönhetően a szórakozás, a játék örömét is átélhetjük a világhálón. És az élményt barátainkkal, ismerőseinkkel is megoszthatjuk, hiszen a világhálón keresztül akár együtt és egyszerre is elmerülhetünk kedvenc játékaink világában. Sőt nem utolsó előnye az online játékoknak, hogy olcsóbbak, mint ha elmennénk egy játékterembe és néhány óra alatt több ezer forintot eljátszanánk. Ráadásul azok számára, akiket esetleg taszít az ilyen helyeken a nagy zaj, a tolongás, az üres játékgépekre és szimulátorokra vadászás, még kényelmesebb is.

 


Szélessávon

Talán ezúttal szükségtelen is ecsetelnünk, milyen előnyökkel jár, ha szélessávú kapcsolattal rendelkezünk. Az online játékok nagy része eleve szélessávra készült, hiszen így sem a játék tervezőinek nem kell visszafogniuk magukat, és álmodhatnak nyugodtan nagyfelbontású grafikával kivitelezett, multimédiával telezsúfolt környezetet, sem a játékosoknak, akik zavartalanul, megszakítások nélkül tehetik próbára felkészültségüket, akár órákon keresztül is.

Ha munka után vagy közben szeretnénk egy kicsit lazítani, nem biztos, hogy akad a kezünk ügyében mondjuk egy rejtvényújság vagy egy kártyapartner, különösen nem a munkahelyünkön. Ezekre a szabad öt-tíz percekre találták ki az interneten azt a rengeteg alapvető ügyességi játékot, amelyeken nem kell sokat gondolkodni, viszont az egyszerű feladatok többszöri ismétlése révén remekül kikapcsol bennünket, amíg rá nem ununk - illetve szólít vissza a kötelesség.

De az is biztosan előfordult már sokunkkal, hogy kicsit untuk magunkat, és szívesen játszottunk volna valamit, de éppen nem volt kivel. Ám ha van szélessávú internetünk, akkor pillanatokon belül játszótársat is könnyen találunk. Csak jelentkezzünk be valamelyik online társasjáték vagy többszereplős játék oldalára, és máris egy pezsgő parti kellős közepén találjuk magunkat. Vagy egy esős hétvégi délutánon töltsük be a kedvenc programunkat, szóljunk a barátoknak, és mérjük össze tudásunkat a világhálón keresztül. Így egyikünk sem ázik meg, de mégis együtt játszhatunk.

 

 

Bővebben a játszás módjáról

Az online játékok működése tulajdonképpen magától értetődik. A játékokat lehet egyedül, párban, vagy egyszerre többen (ez az ún. multiplayer mód) űzni. A játékok billentyűzet, egér vagy joystick, illetve egyéb külső irányítóeszközök és kiegészítők (pl. head-set) segítségével játszhatók. Amit fontos szem előtt tartanunk, hogy az online játékok általában nem HTML-alapúak, hanem Flash vagy Java technológiára épülnek. Így ezek futtató környezetére szükségünk lesz a számítógépünkön. Ezeket telepíthetjük külön előre is, bár az első adandó alkalommal a számítógépünk úgyis jelezni fogja, ha valamely komponensek hiányoznak, így ezeket ezután is letölthetjük, telepíthetjük.

Emellett hagyományos számítógépes játékainkat is űzhetjük az interneten keresztül, amennyiben azokban van online multiplayer (többjátékos) üzemmód. Természetesen ezek futtatásához, illetve az interneten keresztüli online játszásukhoz is telepítenünk kell a megfelelő alkalmazást, vagyis magát az eredeti játékprogramot.

A legtöbb online módon játszható játékhoz általában kapcsolódik chatfórum is, ahol a többi játékossal beszélgethetünk.

 

 

Bővebben az internetes játékvilág választékáról

Az internetes játékokat alapvetően hat csoportba oszthatjuk: Akció; Ügyességi; Kaland + Stratégia; Szimulátor + Sport; Logikai, oktató, táblás; Egyéb. A játékok között megtalálhatók a hagyományos játékok online verziói (pasziánsz, sakk, majongg stb.), valamint a klasszikus videó- és számítógépes játékok internetes megfelelői (Tetris, űrhajós lövöldözős, karatés stb.), illetve a kifejezetten internetre készült játékok is.

A jatek.lap.hu oldalon összegyűjtve elérhetünk szinte mindent, ami az internetes játékvilággal kapcsolatos.

 


Tilos, vagy nem tilos: Online szerencsejátékok.

Az Online szerencsejáték ugyan nem tilos, de Magyarországon a törvény szerint csak hatósági engedéllyel lehet Online szerencsejátékot üzemeltetni, amellyel jelenleg csak a Szerencsjáték Rt. Rendelkezik, azaz ha valaki például lottózni szeretne az internet segítségével ezt már könnyedén online módon legálisan is megteheti.
Ezzel szemben több olyan külföldi vállalkozás is kínál online szerencsejátékot magyar nyelven, amely a hatósági engedéllyel nem rendelkezik.

Ha valami "értelmesebbre" vágyunk, olyanra, ami nem a reflexizmainkat dolgoztatja meg elsősorban, hanem az agyunkat, keressünk a számunkra megfelelő nehézségi fokú online fejtörőt, rejtvényt, kvízt. A Kvízpart oldalon rengeteg ilyet találhatunk. Amennyiben ennél is összetettebb agymunkához van kedvünk, ez sem akadály, az interneten számos valóság-szimuláció is elérhető: alkudhatunk, nyerhetünk és veszíthetünk a virtuális tőzsdéken; menedzselhetünk sportcsapatokat; tervezhetünk várost, vidámparkot; vagy irányíthatunk teljes birodalmakat is.

És ha ez még mindig nem elég, mert leginkább egy konkrét új számítógépes játékot szeretnénk kipróbálni, amit nemrégiben szemeltünk ki a kedvenc PC magazinunkban, akkor megtehetjük bátran, hiszen a több száz megabájtos demók letöltése szélessávú kapcsolattal már nem tart napokig, csak néhány óráig. Indítsuk el a letöltéseket, és nem sokkal később már el is dönthetjük, hogy a demó alapján kedvünkre való-e a dolog, vagy inkább keresünk másik játékot.

 

 

Érdemes tudni!

  • A multiplayer mód mellett egyre nagyobb körben hódít a Massively Multiplayer Online Game (MMOG), azaz a "tömeges internetes társasjáték". Itt már nem egyszerűen online társasjátékokról vagy több résztvevős internetes játékokról van szó, hiszen egy MMOG játéknak, akár több ezer résztvevője is lehet egyszerre.
  • Az online játékok nyereségért vagy nyereményért folytatott ága az online szerencsejáték, amelynek népszerűsége a szélessáv terjedésének köszönhetően rohamosan szökik felfelé. Erre az egyik legjobb példa Nagy-Britannia, ahol az elmúlt évben ezen a téren 45 százalékos növekedés következett be, ami azt jelenti, hogy jelenleg közel négymillió brit látogatja meg rendszeresen valamelyik online szerencsejáték-oldalt. Magyarországon is több helyen lehet például fogadni, így a Szerencsejáték Rt. honlapján is. Az intertenes szerencsejátékok világába a szerencsejatek.lap.hu/ ad bővebb betekintést.
  • Az internet nemcsak a fiatalok és a felnőttek számára kínál korlátlan játéklehetőségeket, hanem a kicsiknek is. Ne feledkezzünk meg róluk sem, hiszen ha már minden hagyományos játéklehetőség kimerült, remek elfoglaltságot jelenthet a gyermekeknek egy-egy nekik való online játék, akár egymagukban, akár közösen velünk együtt. A kicsiknek nyújt kikapcsolódást például az Egyszervolt.hu weboldal.